Poznajcie "francuski tydzień pracy"

Podczas środowej (28 października) debaty prezydenckiej w USA były gubernator Florydy Jeb Bush użył sformułowania „francuski tydzień pracy”, drwiąc sobie z senatora Marco Rubio. Odniósł się w ten sposób do tego, że – jego zdaniem – senat obraduje w kratkę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poznajcie "francuski tydzień pracy"

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

30 paź 2015 15:18


- Musi się pan pokazać przez jakieś trzy dni? – zapytał adwersarza. Przywołał w ten sposób kliszę leniwego Francuza oraz wskazał na 35-godzinny tydzień pracy we Francji.

Nie dłużej niż 35 godzin?

Na reakcję Francji nie trzeba było długo czekać.

- Francuski tydzień pracy trwa średnio 39,6 godziny, a niemiecki – 39,2 godziny – odniósł się na do słów polityka ambasador francuski Gérard Araud.

Pracownicy etatowi we Francji podlegają co prawda górnemu ograniczeniu do 35 godzin pracy w tygodniu, nie obowiązuje to jednak menadżerów.

Francja wprowadziła oficjalnie 35-godzinny tydzień pracy w 2000 r., przy czym rozważa ostatnio rezygnację z tej zasady, mając na uwadze fakt, że większość ludzi i tak się do niej nie stosuje.

Kto pracuje najdłużej?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyznaje, że Francuzi mają tendencję do pracy przez mniejszą liczbę godzin niż pracownicy większości rozwiniętych krajów, ale jeszcze niższe wyniki uzyskują takie narody jak Duńczycy, Niemcy, Holendrzy czy Norwegowie.

W USA pracuje się znacznie dłużej.

- Podczas roku przeciętny pracownik w Stanach Zjednoczonych pracuje przez 1 789 godzin. We Francji – przez 1 473. Niewątpliwie znaczenie ma przy tym ustawowa liczba dni wolnych od pracy w ciągu roku. Francuskie prawo gwarantuje 30 dni urlopu i 11 ustawowych świąt, podczas kiedy w USA żadnych tego rodzaju gwarancji nie ma – komentuje BBC.

Co ciekawe dłużej zarówno od Francuzów jak i Amerykanów pracują... Polacy - w 2014 liczba przepracowanych godzin w całym roku wyniosła średnio 1 923.

Czas pracy a produktywność

Niską liczbę godzin pracy Francuzi nadrabiają jednak wysoką produktywnością – średnia wynosi 64 dolary na godzinę, czyli nieco powyżej średniej niemieckiej oraz znacznie powyżej średniej OECD – 49 dolarów.

Spośród narodów OECD najdłużej pracują Meksykanie – 2 228 godzin w roku. Produkują jednak średnio tylko 20 dolarów na godzinę.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.