wnp.pl

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce: najwyższe, czy najniższe w UE?

0 0
Pozapłacowe koszty pracy w Polsce: najwyższe, czy najniższe w UE?

Wbrew opiniom przedstawicieli rządu i związków zawodowych, powołujących się na dane Eurostatu, obciążenie wynikające z pozapłacowych kosztów pracy w Polsce jest jednym z najwyższych, a nie najniższych w Europie i w krajach OECD.

Ten zafałszowany obraz wynika z przyjętej przez Eurostat metodologii liczenia, wynika z analizy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według Eurostatu, pozapłacowe koszty pracy w Polsce wyniosły w 2013 r. 16,7 proc. całkowitych kosztów pracy (średnia dla UE – 23,7 proc.), co plasuje nas na 18 miejscu. Zawierają dwa wskaźniki: nominalną wysokość średnich kosztów pracy oraz procentowy w nich udział pozapłacowych kosztów pracy.

- Tymczasem Eurostat nie wlicza do pozapłacowych kosztów pracy części płaconej przez pracownika, która wynosi 15,3 proc. i jest trzecią najwyższą stawką w krajach OECD - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Po uwzględnieniu tej wielkości okazuje się, że pozapłacowe koszty pracy w Polsce są jedenastymi najwyższymi w całym OECD, większymi niż w takich krajach jak Szwecja, Finlandia, Norwegia, czy Wielka Brytania.


Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne stanowią aż 29,7 proc. kosztów pracy w Polsce, co daje jedenasty najwyższy wynik wśród 34 krajów członkowskich OECD.

- Przykład pozapłacowych kosztów pracy w Polsce jest kolejnym dowodem na to, że poziom redystrybucji dochodów w Polsce jest zdecydowanie zbyt wysoki w stosunku do stopnia rozwoju gospodarki – mówi Jakub Bińkowski, analityk ZPP. - Z jednej strony utrudnia to akumulację kapitału i hamuje przedsiębiorczość, a z drugiej nie zapewnia zadowalającego poziomu usług publicznych.

Żeby to zmienić, "potrzeba jednak rzetelnej i merytorycznej debaty, a nie demagogicznych i polaryzujących opinię publiczną haseł, formowanych na podstawie mylących danych” – stwierdzają autorzy analizy.

ZPP jednocześnie proponuje zmianę struktury opodatkowania, co - według niego - powinno nastąpić w ciągu 10 lat. Proponuje m.in. zamiast ZUS i podatku dochodowego wprowadzić opłacany u źródła podatek od funduszu płac w wysokości 20 proc. (lub 45 proc. dla osób, które nie zrezygnują z praw nabytych w ZUS), wprowadzić jednolity VAT 25 proc. (z planem jego obniżania do 15 proc.) i ryczałtowy podatek od prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości około 1 000 zł miesięcznie - z dobrowolnością udziału w systemie VAT.

ZPP proponuje też wprowadzić: zryczałtowany podatek CIT w wysokości 2 proc. od sprzedaży (z planem jego obniżenia do 0,75 proc.), 30 proc. podatek kapitałowy (z planem jego obniżania do 20 proc.) i 5 proc. podatek od sprzedaży bezpośredniej dla rolników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • I z pewnością właśnie dlatego, że pozapłacowe koszty pracy w Polsce są rzekomo wyższe, niż na Zachodzie, zagraniczne firmy tak chętnie otwierają w Polsce swoje filie, inwestując między innymi w nowe miejsca pracy. To niezwykle ciekawe zjawisko w kraju, w którym rzekomo prowadzenie własnej działalności gospodarczej napotyka tak drakońskie przeszkody ze strony wrogiego biznesowi państwa. Argumentacja przedstawiona na tej stronie jest wyjątkowo pokrętna. Goebbels z radości skacze w grobie, mając świadomość, jak wielki postęp dokonał się w sianiu propagandy i propagowaniu mitów.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.