Powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Jak pracodawca może pomóc?

0 0
Powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Jak pracodawca może pomóc?

Kobiety, które wracają z urlopów macierzyńskich do swoich miejsc pracy są motorem wzrostu gospodarczego.

72 proc. respondentów uważa, że firmy, które ignorują tę część sektora rynku pracy, zamykają sobie dostęp do znaczącej i wartościowej puli pracowników - dowiadujemy się z raportu firmy Regus.

Co może zachęcić kobiety do powrotu do pracy po takim urlopie? Przede wszystkim większa elastyczność pracodawców, częstsze wykorzystywanie technologii wideokonferencyjnej zamiast podróży służbowych, zapewnienie dostępu do żłobków w pobliżu miejsca pracy, umożliwienie wykonywania obowiązków w niepełnym wymiarze godzin, home office lub możliwość pracy bliżej domu oraz większa liczba dni urlopu.

Jak wskazują wyniki badań firmy Regus, aż 97 proc. respondentów wskazuje, że głównym czynnikiem ułatwiającym kobietom powrót do pracy są elastyczne formy zatrudnienia.

Co ciekawe, 68 proc. ankietowanych z polskich przedsiębiorstw jest zdania, że owe elastyczne formy pracy są niezbędnym czynnikiem pozwalającym osiągnąć wyższą produktywność. Być może do lamusa powinno odejść przekonanie, że właściciele firm uznają współpracę z młodymi matkami za trudną.

Przeświadczenie, że taki pracownik nie będzie w pełni dyspozycyjny i zaangażowany w wypełnianie obowiązków nie musi być prawdziwe. Dodajmy, że 54 proc. badanych uważa, że powrót do firm świeżo upieczonych mam pomaga zwiększyć produktywność przedsiębiorstw. To oszczędność pieniędzy i czasu, bo nowe rekrutacje i szkolenia są kosztowną inwestycją.

Umiejętności i doświadczenie takiego pracownika mogą znacznie wesprzeć funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Obecność kobiet na rynku pracy jest kluczowym czynnikiem zwiększenia wzrostu gospodarczego.

- Za większą obecnością matek w sektorze zatrudnienia przemawia wiele mocnych argumentów - podsumowuje raport Ruud Doggen, Regional Director CEE Regus

W Polsce kobiety decydują się na pierwsze dziecko w wieku ok. 26 lat. To i tak dużo wcześniej niż kobiety, które mieszkają na zachodzie Europy i w USA. Tamtejsza granica wieku wynosi 35 lat. Mając odchowaną pociechę, panie mogą przebojowo wejść na rynek pracy. Przy dobrej organizacji rodzinnej, w pełni angażują się w obowiązki zawodowe, dbają o karierę, awanse oraz przebywają dłużej w delegacjach.

Jak wynika z ankiety, ponowne włączenie do zespołu kobiet powracających z urlopu macierzyńskiego ma wiele zalet również z perspektywy firmy: oznacza dostęp do wykwalifikowanych i wykształconych pracowników, mniejszą rotację personelu, a nawet zwiększoną produktywność.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.