Powoływanie sędziów na wolne stanowiska na nowych zasadach

Skrócenie postępowań w sprawie powoływania sędziów na wolne stanowiska ma na celu projekt zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych, który w środę poparła sejmowa komisja sprawiedliwości. Propozycja trafi do drugiego czytania w Sejmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Powoływanie sędziów na wolne stanowiska na nowych zasadach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 sty 2014 19:04


"Usprawnienie procedury nominowania kandydatów na stanowiska sędziów, a przede wszystkim skrócenie wszelkiego rodzaju terminów spowoduje to, że nie będzie nieobsadzonych stanowisk sędziowskich" - mówił o projekcie wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

Resort sprawiedliwości, który przygotował propozycję, wskazuje, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. Obecnie może być jeszcze gorzej, bo ostatnia nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie w 2012 r., wprowadziła sformalizowane procedury odwoławcze, co dodatkowo może wydłużyć całe postępowanie nominacyjne. Rządowi eksperci wyliczyli, że proponowane rozwiązania skrócą proces obsadzania stanowisk sędziowskich do ok. 200 dni.

Sprzyjać ma temu wprowadzenie procedury elektronicznej. Każdy kandydat do objęcia stanowiska sędziego zakładałby konto w systemie teleinformatycznym, a wszystkie dokumenty dotyczące powołania go na stanowisko sędziowskie - dotychczas papierowe - byłyby zastępowane dokumentami elektronicznymi. Doręczenia dokumentów i zawiadomienia również odbywałyby się elektronicznie. Z systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie nominacyjne korzystałaby także Krajowa Rada Sądownictwa.

Zastrzeżenia środowisk sędziowskich budzi pomysł, by nie można było kandydować równolegle na kilka wolnych stanowisk. Projekt nie uniemożliwi kandydatowi na sędziego ponownego zgłoszenia swojej kandydatury po zakończeniu pierwszej procedury nominacyjnej. Jednak zdaniem wielu sędziów taka zmiana naruszy konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa.

Czytaj też: Obniżą wynagrodzenia sędziom i prokuratorom za przebywanie na chorobowym

W związku z tym Anna Grodzka (TR) zgłosiła poprawkę proponowaną przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", zgodnie z którą kandydat na sędziego sądu rejonowego mógłby zgłosić się do więcej niż jednego sądu, ale tylko w jednym okręgu sądowym. Propozycja nie zyskała poparcia większości komisji i została zgłoszona jako wniosek mniejszości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.