Posiedzenie rządu: Ministrowie zajmą się ochroną kobiet w ciąży i matek karmiących

0 0
Posiedzenie rządu: Ministrowie zajmą się ochroną kobiet w ciąży i matek karmiących
Projektowana nowelizacja zakłada, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

• Rząd zajmie się projektem noweli Kodeksu pracy dotyczącym ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek.
• Ministrowie omówią też m.in. propozycje zmian ws. oznaczeń produktów rolnych mające na celu ochronę zarejestrowanych produktów regionalnych.

W porządku obrad ustalonych na 22 marca jest również projekt ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, który określa warunki zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych tutaj z innych państw UE.

Projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajmą się we wtorek (22 marca) ministrowie, służy harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.

Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Projektowana nowelizacja zakłada, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie.

W projekcie proponuje się również doprecyzowanie upoważnienia dla rządu do określenia w rozporządzeniu wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Wiążą się one - według propozycji MRPiPS - z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów. Brane pod uwagę mają być też sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.

Czytaj tez: Polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących kobiet

Ponadto rząd omówi projekt zmian w ustawie o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych, które mają się przyczynić do skuteczniejszej ochrony zarejestrowanych produktów regionalnych.

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt ma na celu wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych w UE jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności.

Wzmocniony ma być także system nadzoru nad jednostkami certyfikującymi upoważnionymi do kontrolowania i cofania certyfikatów zgodności. Będzie również możliwość kontroli u producentów, którzy sprzedają produkty wyprodukowane niezgodnie z zarejestrowaną specyfikacją pod zarejestrowanymi nazwami lub nazwami odwołującymi się do nich.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Lepiej późno niż wcale. Tyloma rzeczami trzeba się było zająć na początku, że o mało nie pominęli kobiet w ciąży i matek karmiących. Swoją drogą bardzo ciekawe wnioski do nich docierają w XXI wieku, żeby chronić ciężarne kobiety.... Nono, jestem pod wrażeniem.
  Gdyby toś był zainteresowany nowelizacją, która weszła w życie pod koniec lutego, zapraszam do artykułu na stronie Aegera.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.