Poseł pyta o dłuższe przerwy dla pracowników. "15 minut to bardzo mało czasu"

Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interpelację w sprawie zbyt krótkich przerw w pracy. - 15 minut to bardzo mało czasu, zwłaszcza gdy pracownicy przykładowo na posiłek muszą udać się do szatni czy stołówki, która jest znacznie oddalona od miejsca pracy - zaznacza, i pyta ministerstwo, czy planuje wydłużyć ten czas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poseł pyta o dłuższe przerwy dla pracowników. "15 minut to bardzo mało czasu"

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

www.pulshr.pl

11 paź 2017 22:00


Jak zaznacza poseł z Lublina, to sami pracownicy, podkreślają problem, z jakim przychodzi im się mierzyć każdego dnia. - Albowiem 15 minut to bardzo mało czasu, zwłaszcza gdy pracownicy przykładowo na posiłek muszą udać się do szatni czy stołówki, która jest znacznie oddalona od miejsca pracy - podkreśla poseł. 

W jego opinii w najgorszej sytuacji są pracownicy terenowi, którzy pracują w systemie 12-godzinnym bez względu na warunki pogodowe, o każdej porze roku. - Obowiązujące obecnie rozwiązania pozwalają na wydłużenie przerwy. Zwiększony czas przerwy w pracy pracownika to czas bezpłatny. W związku z tym opisane rozwiązanie pozostaje w kwestii dobrowolności pracodawcy i stosowane w zależności od porozumienia czy wewnętrznych regulaminów - wyjaśnia w swojej interpelacji. 

Przypomina też, że każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, co regulują przepisy prawa pracy.

- Pracownik zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy w sytuacji, gdy dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Prawo to dotyczy pracowników zatrudnionych na pełny etat, w nieprzerywanym lub równoznacznym systemie czasu pracy oraz zatrudnionych na niepełny etat – w tym ostatnim przypadku warunkiem jest przepracowanie odpowiedniej liczby godzin w ciągu doby. Dodatkowe przerwy przysługują osobom młodocianym, niepełnosprawnym, matkom karmiącym oraz osobom pracującym w warunkach uciążliwych lub szkodliwych - opisuje przepisy prawa. 

W interpelacji prosi resort pracy, aby wskazało i ile skarg pracowników związanych z nierespektowaniem przez pracodawców obowiązkowej przerwy w czasie pracy wpłynęło w poszczególnych latach w okresie ostatnich 10 lat? Czy planuje nowelizację Kodeksu pracy, tak by znalazł się w nim zapis o dłuższych przerwach dla pracowników? - Jeżeli nie, proszę o merytoryczne uzasadnienie stanowiska - zaznacza Sachajko. 

Prosi też o wskazanie przepisów, które określają odległość szatni i stołówki od stanowiska pracy. Dopytuje też o plany resorty w związku z wprowadzeniem dodatkowych przerw w pracy uzależnionych od warunków atmosferycznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyx 2017-10-13 14:11:11

To nie pierwsza interpelacja w tej sprawie. Obecnie 15min przysługuje na 8h jak i na 10 albo 12, a poniżej 6h wg prawa przerwa się nie należy. Co najmniej pół godziny powinno być przerwy na 8h.