Porozumienia ws. wydłużenia okresu rozliczeniowego

236 porozumień ws. wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy wpłynęło do Państwowej Inspekcji Pracy w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów - poinformowała Małgorzata Staszewska z PIP podczas Polskiego Kongresu Prawa Pracy 2013.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Porozumienia ws. wydłużenia okresu rozliczeniowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lis 2013 17:12


Przepisy dopuszczające wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy weszły w życie 23 sierpnia.

Z danych przedstawionych przez Staszewską, głównego specjalistę w Departamencie Prawnym Głównego Inspektora Pracy, wynika, że do 22 listopada najwięcej spośród 236 porozumień zostało zawartych w branży przetwórstwa przemysłowego - ok. 38 proc., w branży handel i naprawy - 23 proc. oraz w budownictwie - 10 proc.

Czytaj też: Czy należy się obawiać 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego?

W zdecydowanej większości - 77 proc. przypadków - chodziło o maksymalne wydłużenie okresu rozliczeniowego, czyli do 12 miesięcy. Znacznie rzadziej porozumiewano się w sprawie wydłużenia okresu rozliczeniowego do sześciu miesięcy (14 proc.), a najrzadziej w kwestii wydłużenia go do trzech miesięcy (3 proc.).

Porozumienia były zawierane głównie z przedstawicielami pracowników - w ten sposób zostało zawartych 86 proc. dotychczasowych porozumień. Znacznie trudniej o konsensus w tej sprawie z organizacjami związkowymi (tylko 11 proc. porozumień), a jeszcze rzadziej z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi (zaledwie 3 proc. porozumień).

Do porozumień najczęściej dochodzi na Śląsku (16 proc.), w Małopolsce (10 proc.) oraz w województwach: podlaskim, dolnośląskim i lubuskim - w każdym po 9 proc. zawartych dotychczas porozumień.

Z danych przedstawionych przez Staszewską wynika, że porozumienia w sprawie wydłużenia okresu rozliczeniowego są zawierane głównie w firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników - w sumie zawarto w nich prawie 37 proc. dotychczasowych porozumień. Na drugim miejscu znajdują się firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników - 28 proc. porozumień. O połowę mniej porozumień (16 proc.) zawarto w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Na obowiązek zawierania porozumień w sprawie wydłużenia okresu rozliczeniowego zwrócił uwagę podczas Kongresu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w innym resorcie, w Ministerstwie Gospodarki powstał zespół, który ma monitorować stosowanie nowych przepisów dotyczących elastycznego czasu pracy i ich wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki oraz stan zatrudnienia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.