Poproś szefa o procedurę antymobbingową. Dla jego dobra

Do wewnętrznych regulacji prawa w firmie należą regulaminy pracy i wynagrodzenia, ale też polityka antymobbingowa. O niej pracodawcy rzadko pamiętają
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poproś szefa o procedurę antymobbingową. Dla jego dobra

PODZIEL SIĘ


Autor: KK

1 mar 2013 14:52


Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania zachowaniom mobbingowym, które stają się coraz powszechniejsze. Wzrasta również liczna pozwów przeciwko pracodawcom, kierowanych najczęściej przez byłych pracowników domagających się odszkodowań z tytułu mobbingu, którego doświadczyli w pracy.

W wielu przypadkach pracodawcy są zaskoczeni, że takie coś miało miejsce w ich zakładzie pracy. Często nie wiedzą o tym, że mają obowiązek wprowadzenia procedury antymobbingowej.

Aby się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami mobbingu, pracodawca powinien wprowadzić tzw. procedurę antymobbingową. Obowiązek nakłada na niego art. 94³ § 1 K.p., wskazując pewne działania, które pracodawca powinien podjąć. Należą do nich: wprowadzenie odpowiednich zapisów do regulaminu pracy, prowadzenie tematycznych szkoleń, informowanie o niebezpieczeństwie i konsekwencjach mobbingu czy stosowanie procedur, które umożliwiają wykrycie i zakończenie tego zjawiska.

Jeśli dojdzie do postępowania sądowego, a pracodawca wykaże, że podjął działania przeciwdziałające nękaniu, może uwolnić się od odpowiedzialności. Prowadzenie aktywnej polityki antymobbingowej jest sposobem na wzmocnienie swej pozycji w przypadku ewentualnych roszczeń pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.