Poproś szefa o procedurę antymobbingową. Dla jego dobra

0 0
Poproś szefa o procedurę antymobbingową. Dla jego dobra

Do wewnętrznych regulacji prawa w firmie należą regulaminy pracy i wynagrodzenia, ale też polityka antymobbingowa. O niej pracodawcy rzadko pamiętają

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania zachowaniom mobbingowym, które stają się coraz powszechniejsze. Wzrasta również liczna pozwów przeciwko pracodawcom, kierowanych najczęściej przez byłych pracowników domagających się odszkodowań z tytułu mobbingu, którego doświadczyli w pracy.

W wielu przypadkach pracodawcy są zaskoczeni, że takie coś miało miejsce w ich zakładzie pracy. Często nie wiedzą o tym, że mają obowiązek wprowadzenia procedury antymobbingowej.

Aby się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami mobbingu, pracodawca powinien wprowadzić tzw. procedurę antymobbingową. Obowiązek nakłada na niego art. 94³ § 1 K.p., wskazując pewne działania, które pracodawca powinien podjąć. Należą do nich: wprowadzenie odpowiednich zapisów do regulaminu pracy, prowadzenie tematycznych szkoleń, informowanie o niebezpieczeństwie i konsekwencjach mobbingu czy stosowanie procedur, które umożliwiają wykrycie i zakończenie tego zjawiska.

Jeśli dojdzie do postępowania sądowego, a pracodawca wykaże, że podjął działania przeciwdziałające nękaniu, może uwolnić się od odpowiedzialności. Prowadzenie aktywnej polityki antymobbingowej jest sposobem na wzmocnienie swej pozycji w przypadku ewentualnych roszczeń pracowników.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.