Ponad pół miliona Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego z powodu umów o dzieło

Praca na umowie o dzieło nie daje prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wynika z danych GUS, na początku 2013 w skali całego kraju problem dotyczył 535 tys. Polaków, pracujących wyłącznie w oparciu o umowę o dzieło.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad pół miliona Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego z powodu umów o dzieło

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

18 sie 2014 13:24


Podopieczni pośredniaka, którzy podjęli pracę w ramach umowy o dzieło, muszą zostać wykreśleni z listy bez­robotnych, tracąc prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Nakazują to przepisy.

Czytaj też: Lewiatan: ZUS nie odróżnia umowy o dzieło i umowy zlecenia

Na dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne (składka miesięczna wynosi 354,95 zł) decydują się nieliczni. W tym roku w małopolskim oddziale NFZ wnioski złożyły 874 osoby. Nie wiadomo jeszcze, ile z nich ostatecznie je wykupiło. 

Z zasad umowy o dzieło wynika, że zawierający ją pracodawca nie płaci składek, bo nie ma ona charakteru umowy o pracę: nie określa ani miejsca, ani czasu jej wykonywania. Wśród krajów UE pod względem liczby "śmie­ciówek" zajmujemy pierwsze miejsce.

Czytaj też: Fikcyjne umowy sposobem na przetrwanie

Przez lata organizacje pracodawców przekonywały, że ograniczenie umów o dzieło na rzecz umów o pracę spowoduje wzrost bezrobocia i masowy exodus w szarą strefę.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.