Polscy pracownicy są dyskryminowani w krajach UE

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Handlu alarmują: coraz więcej dyskryminujących praktyk w odniesieniu do polskich firm i pracowników w krajach UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy pracownicy są dyskryminowani w krajach UE

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpozywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

16 gru 2013 12:22


Polska Izba Handlu zwraca uwagę na liczne niepokojące doniesienia, jakie w ostatnim czasie płyną od przedsiębiorców świadczących usługi pracy transgranicznej. Przedstawiciele tych firm skarżą się na nadużycia stosowane przez instytucje kontrolujące UE oraz na praktyki dyskryminacji wobec polskich usługodawców, zwłaszcza w Belgii i we Francji.

Z tych informacji wynika, że często dochodzi do przekroczenia uprawnień, nękania uciążliwymi i nieuzasadnionymi kontrolami, tworzenia barier administracyjnych niezgodnych z prawodawstwem unijnym, coraz częstszych przypadków szkalowania polskich firm i pracowników z Polski w mediach, np. poprzez emisję dyskryminujących programów i publikację nieprzychylnych artykułów uderzających w wizerunek Polski.

We francuskich i belgijskich mediach polskie przedsiębiorstwa delegujące personel są oskarżane o prowadzenie działań, które określa się słowami "nieuczciwa konkurencja". Po około 8 latach we Francji powrócił stereotyp "polskiego hydraulika", wykorzystywany do propagowania tez o polskich pracownikach tymczasowych, zabierających miejsca pracy rodowitym obywatelom kraju znad Sekwany.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wspomniane działania o charakterze dyskryminacyjnym skierowane przeciwko polskim firmom świadczącym usługi transgraniczne, zbiegają się z terminem głosowania w Radzie Unii Europejskiej nad przygotowywanym projektem dyrektywy wdrożeniowej w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71 WE dotyczącej delegowania pracowników, przewidzianym na dzień 9 grudnia 2013 roku.

Kwestie związane z delegowaniem pracowników na obszarze UE reguluje dyrektywa 96/71 WE z 1996 roku. W najbliższy wtorek ministrowie z krajów członkowskich na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej podejmą decyzję w sprawie dokumentu, który miałby wprowadzić nowe regulacje: dyrektywy wdrożeniowej w sprawie egzekwowania ww. dyrektywy. W przedstawionym projekcie brak gwarancji na kompromisowe zapisy dla polskich firm delegujących - jego przyjęcie może oznaczać wprowadzenie niekorzystnych dla Polski rozwiązań o daleko idących konsekwencjach społecznych i gospodarczych. Wspomniane działania administracyjne i medialne stanowią naszym zdaniem element politycznej kampanii, która ma przygotować grunt pod przyjęcie nowych rozwiązań, niezgodnych w istocie z duchem unijnego prawodawstwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.