Polacy świętują Trzech Króli. W orszaku zamiast w pracy

0 0
Polacy świętują Trzech Króli. W orszaku zamiast w pracy
Tak wyglądał Orszak Trzech Króli w miejscowości Sierpc w 2014 r. (fot.youtube)

6 stycznia jest od 2010 r. ustawowo dniem wolnym od pracy. Polacy na nowo przyzwyczaili się do święta i chętnie uczestniczą w jego obchodach. Mimo że przypłacili to utratą wolnego za święta przypadające w soboty.

W środę 6 stycznia ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przejdą Orszaki Trzech Króli. To o 90 miejscowości więcej niż w roku ubiegłym. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny - za Betlejemską Gwiazdą prowadzą uczestników do szopki z bożą rodziną tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu. Do orszaku może przyłączyć się każdy.

Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli podkreśla że "fenomen orszaku nie polega na tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko na tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii”.

- Najbardziej cieszy mnie to, że tylu ludzi wychodzi na ulice, żeby radośnie i wspólnie przeżywać to święto. Było to niemożliwe w dniu roboczym, tym bardziej, że święto przypada zimą, kiedy to dzień jest bardzo krótki – podkreśla Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi, inicjator obywatelskiego projektu ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Wcześniej wolne 6 stycznia obowiązywało do 1960 r.

- Zamach na to najstarsze święto chrześcijańskie wykonał Władysław Gomułka, I Sekretarz PZPR, i w roku 1960 wykreślono je - po niemal tysiącu lat - z kalendarza dni wolnych od pracy. Nie przywrócił go ani Sejm "kontraktowy", ani żaden z Sejmów III RP. Trzeba było wielkiej społecznej akcji upomnienia się o godne świętowanie pamięci tamtych wydarzeń w Betlejem przed ponad 2000 lat - przypomina Kropiwnicki.

Jedno z największych świąt chrześcijańskich obchodzone jest uroczyście jako dzień wolny także w wielu innych krajach: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze. W Niemczech uroczystość Objawienia Pańskiego przypadająca 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w trzech „krajach związkowych": Badenii – Wirtembergii, Bawarii, Saksonii Anhalt. W Szwajcarii wolne mają mieszkańcy kantonów: Schwyz, Tessin, Uri, Graubünden.

Przypomnijmy, projekt Kropiwnickiego ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, wprowadzono pod obrady Sejmu w 2010 r. Uzyskał poparcie większości posłów, ale w zamian PO usunęła z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługiwał dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Obecnie liczba świąt w naszym kraju wynosi 12. Ustawowo odpoczywamy w Nowy Rok, w Trzech Króli, Poniedziałek Wielkanocny, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz w w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.