Polacy są za oskładkowaniem umów cywilnoprawnych. Mają jednak pewne obawy

57 proc. Polaków poparło pomysł ozusowania umów cywilnoprawnych. Uważają, że umowy zlecenia i umowy o dzieło powinny być na takich samych zasadach jak w umowy o pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy są za oskładkowaniem umów cywilnoprawnych. Mają jednak pewne obawy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk, mat. pras.

19 lis 2014 10:25


Jak wynika z danych Centrum Badania Opinii Społecznej, większość Polaków uważa za słuszne wprowadzenie obowiązkowego odprowadzania składek do ZUS od umów cywilnoprawnych (umów zlecenia i umów o dzieło) na takich samych zasadach, jak w przypadku umów o pracę. Takie rozwiązanie spotkało się z poparciem ponad połowy respondentów, a co trzeci Polak jest zdecydowanym zwolennikiem tego typu zmian. Sprzeciw wobec oskładkowania umów wyraziło 28 proc. respondentów - informuje Sedlak&Sedlak.

Czytaj też: Umowy-zlecenia już nie będą tak atrakcyjne dla pracodawców

Polacy raczej optymistycznie odnoszą się do idei oskładkowania umów cywilnoprawnych na takich samych zasadach jak umowy o pracę. Dostrzegają jednak wiele negatywnych skutków, jakie może przynieść realizacja tego pomysłu. Respondenci obawiają się, że wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek emerytalno-rentowych od umów o dzieło oraz rozszerzenie zakresu składek od umów zleceń spowoduje, że pracodawcy będą bardziej skłonni do zatrudniania pracowników bez jakichkolwiek umów – na czarno (taką odpowiedź wskazało 68 proc. osób).

Czytaj też: Ilu Polaków pracuje na umowach śmieciowych? Oto zestawienie

Polaków niepokoi także zagrożenie przerzucania dodatkowych kosztów pracy na pracowników – poprzez obniżanie pensji osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (64 proc. wskazań). Zdaniem ponad połowy respondentów takie zmiany mogą także przyczynić się do zmniejszenia zatrudnienia i wzrostu bezrobocia w Polsce oraz ograniczenia szans młodych ludzi na znalezienie pracy i zdobycie doświadczenia zawodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.