Polacy pracują mniej niż koledzy z UE. Prawie o trzy lata

Okazuje się, że Polak spędza w pracy mniej o prawie trzy lata niż pozostali obywatele krajów z Unii Europejskiej. Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy pracują mniej niż koledzy z UE. Prawie o trzy lata

PODZIEL SIĘ


Autor: jk, mat. pras.

8 sty 2015 9:43


Jak informuje Sedlak&Sedlak do oszacowania długości pracy w ciągu życia człowieka używany jest tzw. wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej. Jest to wskaźnik wyrażający przeciętną oczekiwaną liczbę lat aktywności zawodowej w trakcie trwania całego życia dla osób w wieku 15 lat. Jest to zatem wskaźnik spodziewanej, a nie rzeczywistej długości aktywności zawodowej.

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy w porównaniu do mieszkańców Unii Europejskiej pracują w ciągu swojego życia stosunkowo krótko. Zgodnie z danymi z 2013 roku było to przeciętnie 32,2 lata. Dla porównania, średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 35,1 lat.

Wartość oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej jest zdecydowanie najwyższa dla Islandczyków i Szwajcarów, czyli dla mieszkańców państw, które nie są członkami Unii. W krajach tych wskaźnik wynosił w 2013 roku odpowiednio aż 45,6 i 41,9 lat.

Pomimo, że Polacy pracują stosunkowo krótko, wynik z 2013 roku jest najwyższy od lat. Począwszy od 2007 roku wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej nieustannie rośnie. We wspomnianym roku 2007 wynosił on 30,2 lata. W 2013 roku było to o dwa lata więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.