Polacy powinni móc świadomie decydować o emeryturze

0 0
Polacy powinni móc świadomie decydować o emeryturze

- To istotne, by Polacy mogli świadomie podejmować decyzję ws. przyszłych emerytur - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent pod koniec stycznia złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. OFE.

Komorowski powiedział we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, że obywatele powinni mieć informacje o systemie emerytalnym. Dlatego skierowałem wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Prezydent wyraził również przekonanie, iż sędziowie TK orientują się, że od zbadania jego wniosku "może zależeć bardzo wiele".

Prezydent podpisał ustawę o zmianach w OFE, ale skierował w trybie następczym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy jej przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Prezydencki minister Krzysztof H. Łaszkiewicz podkreślił, że prezydent - kierując wniosek do TK - kierował się m.in. wątpliwościami świata prawniczego w kwestii OFE. "Prezydent podpisał ustawę również ze względu na bezpieczeństwo finansowe państwa, ale nie pozostawił całkowicie poza wątpliwości tych środowisk prawniczych, które uznawały, że jednak jest naruszona w jakiś sposób ustawa zasadnicza" - tłumaczył Łaszkiewicz w rozmowie z dziennikarzami.

Zaznaczył jednocześnie, że prezydent nie ma możliwości ustalania terminu czy wskazywania Trybunałowi Konstytucyjnemu, kiedy ma wniosek rozpatrzyć. "To już jest w tej chwili w rękach Trybunału" - wskazał.

Łaszkiewicz pytany, co nie podobało się prezydentowi, odparł: "Przede wszystkim dwie kwestie - kwestia ograniczenia działalności gospodarczej, m.in. przewijająca się w nakazie takich a nie innych inwestycji. To powoduje, że dla ubezpieczonych w OFE, OFE staje się bardziej ryzykownym funduszem, bo zdecydowana większość będzie inwestowana w akcje, a - jak wiemy - są bessy, są hossy, różnie to jest. Natomiast dotychczasowa równowaga dotycząca obligacji dawała większe poczucie pewności i mniejsze ryzyko".

Dodał, że wątpliwości prezydenta budziła również kwestia zakazu reklamy. "Reklama jest pewną wypowiedzią. Konstytucja stanowi o tym, iż każdy ma prawo wypowiadania swych poglądów" - zwrócił uwagę minister.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym wprowadziła możliwość wyboru, czy część składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do OFE, czy też jej całość ma trafiać do ZUS. Po zmianie fundusze nie mogą już inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Środki dotychczas zgromadzone w tych instrumentach przeniesiono do ZUS.

Od wtorku niemal 14 mln Polaków może zdecydować, gdzie chcą odkładać na emeryturę - czy wyłącznie w ZUS, czy również w OFE. Jeśli wybierzemy ZUS, to o swojej decyzji nie musimy nikogo informować. Wybór drugiego wariantu wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.