Polacy niezadowoleni. Powód? Data w umowie o pracę

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób, które pracują w oparciu o umowy na czas określony. Rośnie tym samym grono niezadowolonych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy niezadowoleni. Powód? Data w umowie o pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 wrz 2014 13:23


Dziś mamy już w Polsce ponad 3,5 mln osób, które w umowach o zatrudnieniu mają wpisaną konkretną datę, kiedy kończą pracę - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Wspomniane 3,5 mln to o 255 tys. (o 7,8 proc.) więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i o blisko 3 mln więcej niż w 2000 r.

Jak wskazują badania Eurostatu, w ubiegłym roku 66,8 proc. zatrudnionych Polaków podpisało takie umowy tylko dlatego, że nie mogło znaleźć stałej pracy. Oznacza to, że nie są zadowoleni z warunków pracy. Dlaczego?

Czytaj też: Rząd twierdzi, że umowy czasowe nie mogą trwać wiecznie. A pracodawcy?

– Przede wszystkim dlatego, że umowy na czas określony są mniej stabilne. Ich wypowiedzenie trwa tylko dwa tygodnie i zwolnień nie trzeba uzasadniać – wyjaśnia dla "DGP" Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP.

Czytaj też: Polacy coraz bardziej niezadowoleni ze swoich płac

Cała nadzieja na bezpieczniejszy i bardziej stabilny los zawodowy Polaków w resorcie pracy, który zapowiada, że w IV kw. br. rząd powinien przyjąć propozycje zmian, które zapewnią większą stabilność zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony. Proponuje się, aby okres ich trwania nie przekraczał trzech lat, a okres wypowiedzenia był taki jak przy umowach zawartych na czas nieokreślony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.