Podkomisja przeciw poprawkom doyczącym gwarancji zatrudnienia w administracji skarbowej

Specjalna podkomisja pracująca nad przepisami o Krajowej Administracji Skarbowej nie przyjęła w czwartek poprawek, które - zdaniem celników - gwarantowałyby funkcjonariuszom, pracownikom skarbówki i celnikom zatrudnienie w administracji skarbowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podkomisja przeciw poprawkom doyczącym gwarancji zatrudnienia w administracji skarbowej

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

29 wrz 2016 19:41


Podkomisja kończy w czwartek omawianie projektu ustawy wprowadzającej przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt uzupełniono o szereg poprawek zgłoszonych przez autorów projektu, posłów PiS.

Nie zostały natomiast przyjęte poprawki Krystyny Skowrońskiej (PO) dotyczące m.in. przepisu regulującego kwestie ciągłości zatrudnienia i służby pracowników oraz funkcjonariuszy administracji skarbowej i Służby Celnej.

Zdaniem przewodniczącej Zrzeszenia ZZ Służby Celnej RP Barbary Smolińskiej poprawka Skowrońskiej gwarantowała utrzymanie dotychczasowych warunków zatrudnienia, statusu i wynagrodzeń pracowników i funkcjonariuszy.

Dyskusje wzbudziły przepisy dotyczące spraw kontynuacji zatrudnienia pracowników i funkcjonariuszy w Ministerstwie Finansów.

Obecni na posiedzeniu podkomisji przedstawiciele administracji skarbowej i celników zgodnie twierdzili, że zaproponowana w projekcie zmiana przewiduje, iż osoby zatrudnione w resorcie finansów zostaną funkcjonariuszami - także ci, którzy obecnie są pracownikami cywilnymi. Zwracali uwagę, że pozostali funkcjonariusze celni nie mają gwarancji, że zachowają swoje uprawnienia.

Dyskryminacja celników

"Tu dochodzi do dyskryminacji pozostałych grup, bo my nie mamy takich gwarancji" - mówiła Smolińska.

Celnicy zarzucali autorom projektu, że chcą "obedrzeć" ich z mundurów, natomiast umundurować pracujących w resorcie finansów.

"Zapytamy wicepremiera Mateusza Morawieckiego (ministra finansów), czy wie, że w Ministerstwie Finansów będzie miał samych funkcjonariuszy" - poinformował przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej Jacek Staniszewski.

Zdaniem adwokata Rolanda Szymczykiewicza reprezentującego Związek Zawodowy Celnicy.pl, utrzymanie przepisu w zaproponowanym w projekcie brzmieniu prowadzi do nierównego traktowania.

Wiceminister finansów Marian Banaś zapewniał, że intencją resortu finansów nie jest różnicowanie pracowników. "Absolutnie nie ma grup uprzywilejowanych" - poinformował Banaś. Apelował, aby dokładnie czytać projektowane przepisy, które - jego zdaniem - przewidują równe traktowanie wszystkich.

Nowe warunki pracy i służby

Zawarte w projekcie przepisy przewidują m.in., że w ramach nowo tworzonej służby nastąpiłoby wygaśnięcie stosunku pracy czy służby, a pracownikom zostałyby zaproponowane nowe warunki pracy i służby.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

MM 2016-10-03 08:57:13

Bardzo bawią mnie komentarze osób, które spodziewają się, że dzięki tej ustawie nagle z dnia na dzień wszystko się zmieni. Zmieni się kierownictwo, a panie w okienkach będą te same. I nagle od tej ustawy wiedzy im nie przybędzie. A kto się boi? Np. kobiety w ciąży, bo nikt nie zagwarantuje, że dostaną nową umowę.

m 2016-09-30 20:31:34

Jeżeli te zdanie: "stosunek pracy lub służby wygaśnie z dniem 31 czerwca 2017 r." potraktujemy dosłownie, to wychodzi na to, że nikomu nie wygaśnie. To tak jak na świętej Gdygdy, której nie ma nigdy.

DARIUSZ 2016-09-30 17:09:36

Panie wulkanie intelektu - kończę tę śmieszną dyskusję, skoro się tak wymądrzasz - nie szukając daleko jako przykład polecam elementarz - "Prawo karne gospodarcze" pod red. Prof. Oktawii Górniok. Urzędniku zajmuj się tym na czym się znasz, proszę.