PO zapewnia: W Polsce nie będzie sześciodniowego tygodnia pracy

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy, dzięki którym za pracę w soboty, lub inny dzień wolny, pracownicy będą mogli otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Chce tego grupa posłów PO. Tymczasem związkowcy alarmują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PO zapewnia: W Polsce nie będzie sześciodniowego tygodnia pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/IAR

13 paź 2014 14:54


Według związków zawodowych, propozycje PO mogą doprowadzić do wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy, gdyż pracodawcy, zamiast udzielać dnia wolnego, będą woleli wypłacać dodatkowe pieniądze.

Więcej na ten temat czytaj tutaj: Tydzień pracy w Polsce wydłuży się do sześciu dni? Istnieje takie prawdopodobieństwo...

Takiego samego zdania jest również szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- To będzie pole do nadużyć, a pracownicy będą zmuszani do pracy przez 6 dni w tygodniu, a jak odmówią, stracą pracę - uważa Błaszczak cytowany przez IAR.

Podobnych argumentów używa Katarzyna Piekarska z SLD. Jej zdaniem, w wyniku nowelizacji prawa, straci słabsza strona, czyli pracownik. I tam - mówi - gdzie jest wysokie bezrobocie ludzie będą zmuszani do pracy przez 6 dni w tygodniu. Dodaje, że w tej chwili na świecie dyskutuje się raczej o skracaniu tygodnia pracy. Jak wyjaśnia, wypoczęta osoba ma lepsze wyniki w pracy.

Czytaj też: Będzie 6-dniowy tydzień pracy?

Europoseł Adam Szejnfeld zapewnia, że PO jest gwarantem tego, by w Polsce był pięciodniowy tydzień pracy.

Jak podaje IAR, polityk Platformy przekonywał, że propozycje zmian są korzystne dla pracowników. Podkreślał, że przygotowane zmiany mają wyeliminować z prawa pracy błąd legislacyjny. - Pracownicy są gorzej traktowani w sobotę niż w inne dni wolne od pracy - dodał Szejnfeld.

Autorzy projektu wyliczyli, że przy pensji 4000 złotych brutto, dodatek za pracę w sobotę mógłby wynieść około 300 złotych brutto.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.