PO straszy: dojdzie do drastycznego obniżenia emerytur

Politycy PO: Tomasz Lenz i Izabela Leszczyna nazwali toczące się w Sejmie prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego oraz rządową propozycją nowelizacji tegorocznego budżetu "demolowaniem finansów publicznych".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PO straszy: dojdzie do drastycznego obniżenia emerytur

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

10 gru 2015 15:21


Nie można mówić o demolowaniu budżetu; zakładany w nowelizacji deficyt budżetowy nie jest duży, jest w normie - zapewnia poseł PiS Jerzy Żyżyński, wiceprzewodniczący komisji finansów. Według niego, to Platforma przez osiem lat rządów "demolowała" budżet "od strony dochodowej".

B. wiceminister finansów Izabela Leszczyna oceniła na czwartkowej konferencji prasowej, że PiS ostatnimi swymi działaniami "destabilizuje nie tylko demokrację, ale także finanse publiczne". "Wczoraj wprowadził trzy ustawy pod obrady Sejmu. Wszystkie trzy demolują finanse publiczne" - uznała Leszczyna.

Kontrowersje wokół wieku emerytalnego

Najważniejsza z nich - to według b. wiceszefowej MF - propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, która zmierza do przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dwie kolejne - mówiła - to projekt PiS, który "demoluje regułę wydatkową" oraz "zupełnie niepotrzebna" nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej.

Według posłanki PO, w kwestii emerytur i rent PiS w kampanii wyborczej "obiecywał każdemu złote góry". "Nie wspomniał niestety o tym, że polski system emerytalny jest tak skonstruowany, że wysokość świadczenia emerytalnego zależy od tego, jak dużo kapitału zgromadziliśmy i uwaga - tu jest clue - na ile miesięcy, które pozostały nam po przejściu na emeryturę, według GUS-owskich tablic średniego dalszego trwania życia, musimy ten kapitał podzielić" - mówiła Leszczyna.

Więcej na Parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anna 2015-12-10 20:01:49

Wielkie halo o emeryturach 60, 65 lat, ale o uchwale z 5/2015, to nikt nie pisze jakie wyrównania idą z ZUS-u wraz z odsetkami wyższymi niż w banku - dla najbogatszych emerytów (na to poprzednią władze było stać).