PO i PSL chcą posiedzenia ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR

0 0
PO i PSL chcą posiedzenia ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR
O złożeniu wniosku poinformowała Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO (Fot.: mat. pras.)

• Posłowie PO i PSL złożyli wniosek o zwołanie posiedzenia poświęconego zwolnieniom dziennikarzy w TVP i Polskim Radiu.
• Ich zdaniem dziennikarze dziennikarze boją się zdawać trudne pytania, a sytuacja skutkuje również odejściami.

- Dzisiaj w imieniu jednej trzeciej posłów należących do sejmowej komisji kultury i środków przekazu, posłów PO i PSL, złożyliśmy do pani przewodniczącej Elżbiety Kruk wniosek o zwołanie posiedzenia komisji poświęconego wyjaśnieniu okoliczności i przyczyn zwolnień dziennikarzy z publicznego radia i telewizji po zmianie kierownictwa obu mediów - powiedziała Śledzińska-Katarasińska na piątkowej (18 marca) konferencji w Sejmie.

Platforma i PSL chcą, by w posiedzeniu komisji wzięli udział: szefowie TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego, którym kieruje red. Seweryn Blumsztajn z Gazety Wyborczej i innych działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, a także reprezentantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i - jeśli wyrażą chęć wzięcia udziału w obradach komisji - także zwolnionych dziennikarzy.

Zwolnienia i odejścia

Urszula Pasławska (PSL) oceniła, że po grudniowej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i zmianie kierownictwa w TVP i PR w obu tych mediach skończył się pluralizm w doborze tematów i obiektywizm przekazywanych informacji.

- Wydaje się często, że Telewizja Trwam jest bardziej obiektywna niż media publiczne - mogę tutaj przytoczyć chociażby informację z ostatnich dni, kiedy po dużym proteście rolników, TVP Info podało, że było ich kilkaset, a tak naprawdę w tym proteście przez Sejmem uczestniczyli kilka tysięcy osób - powiedziała posłanka Stronnictwa.

Jak dodała, obecna sytuacja w mediach publicznych skutkuje zwolnieniami lub odejściem dziennikarzy z TVP. Jej zdaniem dziennikarze również boją się "zdawać trudne pytania w imieniu Polek i Polaków".

- Polacy mają prawo do rzetelnej informacji - to prawo daje im deklaracja praw człowieka, konstytucja czy prawo prasowe - podkreśliła Pasławska.

- Dlatego będziemy pytać na komisji o standardy w mediach publicznych, o to, czy zbliżamy się do BBC, czy może do Białorusi; czy to są standardy Orbana, czy Erdogana? - dodała posłanka PSL. W jej ocenie, "tak trudnej sytuacji w mediach publicznych do tej pory nigdy nie było".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.