Po co pracownikowi umowa?

Szara strefa to problem polskiej gospodarki i utrudnienie pracowników, jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze jest tak, że to sytuacja na rynku pracy zmuszają do pracy w szarej strefie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Po co pracownikowi umowa?

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

19 maj 2015 14:06


Szacunki są różne, a rozbieżności między nimi często ogromne – według pojawiających się co pewien czas danych, Polaków pracujących bez umowy może być od miliona do nawet 1,5 mln. Szara strefa to duży problem polskiej gospodarki i duże utrudnienie dla samych pracowników, jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze jest tak, że to sytuacja na rynku pracy i brak alternatywy zmuszają nas do pracy w szarej strefie.

W 2014 roku bez umowy było 974 tys. pracowników

Z badań przeprowadzonych przez portal Praca.pl wynika, że najwięcej pracujących osób robi to w oparciu o umowę o pracę – pracuje tak co drugi respondent. Osoby wykonujące pracę bez jakiejkolwiek umowy stanowią jednak drugą, pod względem liczebności, grupę ankietowanych – jest ich niemal 30 proc. Dane te są zbliżone ze statystyk Państwowej Inspekcji Pracy, która w minionym roku odkryła przypadki pracy bez umowy w co piątej skontrolowanej przez siebie firmie.

Przeprowadzone przez w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego badanie „Szara strona rynku pracy” pokazuje, że w Polsce w 2014 roku zatrudnionych bez umowy było 974 tys. pracowników. To zjawisko jest dużo częściej spotykane wśród mężczyzn (70% pracujących „na czarno”) niż kobiet. Zwykle nie posiadają oni wysokich kwalifikacji. Aż 60% pracowników w szarej strefie to osoby wykształceniem gimnazjalnym oraz zasadniczym zawodowym.

Najliczniejszą grupę zawodową pracujących bez umów stanowią robotnicy budowlani. Szacuje się ich nawet na 500 tys. Sporo jest też osób zajmujących się usługami oraz pracowników sezonowych np. zatrudnionych przy zbiorach owoców i warzyw.

Z największą szarą strefą mamy do czynienia na wschodzie kraju. W województwie podlaskim „na czarno” pracuje średnio 10 na 100 pracowników, a w lubelskim – 6 na 100. Z kolei w pomorskim, wielkopolskim czy dolnośląskim jedynie co trzydziesty trzeci pracownik nie posiada umowy.

Nie zawsze przymus

Praca bez umowy to bez wątpienia bardzo duże utrudnienie dla osoby, która w ten sposób zarabia na życie. Brak umowy to brak ochrony, brak prawa do płatnego urlopu, ubezpieczenia czy zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy. W podobnej sytuacji znajdują się osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło – z danych GUS z ubiegłego kwartału 2015 r. wynika, że liczba takich osób przekracza 1 mln 400 tys. Może być więc zbliżona do liczby Polaków, którzy pracują w szarej strefie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.