Płacić ZUS czy nie płacić? Kobiety na wychowawczym gubią się w przepisach

ZUS nakazuje dokonywanie wpłat zatrudnionym na umowę o pracę przebywającym na wychowawczym, którzy jednocześnie prowadzili firmy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płacić ZUS czy nie płacić? Kobiety na wychowawczym gubią się w przepisach

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

29 kwi 2013 9:27


Komisja trójstronna pracuje obecnie nad zmianą reguł opłacania składek od umów-zleceń. Przy tej okazji pracodawcy domagają się uproszczenia zasad podlegania ubezpieczeniom z kilku tytułów. Tylko w ten sposób prowadzący firmy nie będą zaskakiwani koniecznością zapłacenia zaległych składek - informuje dziennik.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - pracownicy, którzy jednocześnie spełniają warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami jako wspólników jednoosobowej spółki z o.o., podlegają im ze stosunku pracy, pod warunkiem że podstawa wymiaru składek z tego tytułu jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie. Ten skomplikowany przepis oznacza więc, że pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki nie rodzi obowiązku ubezpieczenia, dopóki zainteresowany jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę z najniższą płacą.

- Inna jest jeszcze sytuacja, gdy pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę i będąca na urlopie macierzyńskim zakłada własną firmę - wyjaśnia DGP Przemysław Stobiński, radca prawny w Kancelarii Prawnej CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.

Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają bowiem ubezpieczeniom społecznym z racji pracy, jeżeli nie mają innych tytułów tworzących taki obowiązek.

- Obecnie osoby na urlopach macierzyńskich podlegają ubezpieczeniom z tego tytułu, bez względu na inne. Z kolei wcześniejsze przepisy obowiązują osoby, które wciąż przebywają na urlopie wychowawczym - wyjaśnia dziennikowi Przemysław Stobiński.

Obowiązująca od 6 września 2011 r. nowelizacja ustawy systemowej wprowadziła możliwość umorzenie należności przez osoby, które w czasie przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego jednocześnie prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. Chodziło o składki od firmy należne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. Dzięki temu wiele osób może być pewnym, że nie ma żadnych długów wobec ZUS - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

- Co ważne, rząd zapowiedział też szybkie zrównanie uprawnień kobiet prowadzących firmy z tymi zatrudnionymi na umowie o pracę. Ale chociaż projekt został przygotowany w listopadzie ubiegłego roku, to ustawa jeszcze nie została uchwalona - wskazuje DGP Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców..

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.