PKP Cargo przyjęły program dobrowolnych odejść. Kogo on obejmie?

PKP Cargo przyjęły program dobrowolnych odejść. Będą mogli zgłaszać się do niego od 29 grudnia 2014 roku do 15 stycznia 2015 roku pracownicy tej spółki, a także w spółki zależnej PKP Cargotabor. W tej ostatniej pracuje blisko 3 tys. osób, a w grupie PKP Cargo - 26 tys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Cargo przyjęły program dobrowolnych odejść. Kogo on obejmie?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (PS)

wnp.pl

28 lis 2014 12:21


Oprócz uzależnionej od stażu pracy ustawowej odprawy przysługującej pracownikom, z którymi umowa o pracę zostanie rozwiązana, uczestnicy programu otrzymają dodatkową rekompensatę. Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy i jaką gwarancją zatrudnienia (4- lub 10-letnią) objęty jest dany pracownik.

Przykładowo, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony i nieobjęci żadną gwarancją zatrudnienia oprócz ustawowej odprawy, otrzymają dodatkowo połowę miesięcznego wynagrodzenia.

Czytaj też: W Polsce brakuje maszynistów. Są jak piloci

Pracownicy bez gwarancji zatrudnienia, ale mający umowę o pracę na czas nieokreślony, otrzymają dodatkowo 5-krotność miesięcznego wynagrodzenia, czyli łącznie z ustawową odprawą otrzymają - do 8-krotności wynagrodzenia.

Pracownicy PKP Cargo, którym na podstawie paktu gwarancji pracowniczych przysługuje 4-letnia gwarancja zatrudnienia, otrzymają rekompensatę w wysokości 11 miesięcznych pensji, czyli łącznie z ustawową odprawą - do 14-krotności wynagrodzenia.

Pracownicy objęci 10-letnią gwarancją zatrudnienia otrzymają dodatkową rekompensatę o równowartości 33 miesięcznych pensji, czyli łącznie z ustawową odprawą - do 36-krotności wynagrodzenia.

- Ponadto w przypadku niektórych pracowników, posiadających uprawnienia do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego, kwoty odpraw będą ustalone indywidualnie z uwzględnieniem ich sytuacji oraz przy zachowaniu maksymalnych limitów wskazanych powyżej - informuje zarząd.

Warunkiem skorzystania przez pracownika z PDO jest uzyskanie zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę. Osoby, które zgłoszą chęć udziału w programie dobrowolnych odejść, otrzymają potwierdzenie wyrażenia zgody przez pracodawcę do 26 stycznia 2015 roku i przestaną być pracownikami od 1 lutego 2015 roku.

Czytaj też: Niemieccy maszyniści chcą zakończyć strajk wcześniej. Odpowiedzieli na apel

Zarząd przypomina, że prawie wszystkich pracowników PKP Cargo (95 proc.) obejmują wieloletnie gwarancje zatrudnienia, wynikające z zawartego w 2013 roku paktu gwarancji pracowniczych. Ponad 20 tys. pracowników otrzymało również akcje pracownicze, stając się akcjonariuszami spółki z pełnym prawem do dywidendy.

Akcje te będą mogły być sprzedane przez pracowników 30 października 2015 roku. Średnia wartość akcji w posiadaniu jednego pracownika to obecnie ok. 5 tys. zł (jest uzależniona od kursu akcji spółki na GPW).

Program dobrowolnych odejść nie zmienia żadnego z warunków paktu gwarancji pracowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.