Oprócz uzależnionej od stażu pracy ustawowej odprawy przysługującej pracownikom, z którymi umowa o pracę zostanie rozwiązana, uczestnicy programu otrzymają dodatkową rekompensatę. Jej wysokość jest uzależniona od tego, czy i jaką gwarancją zatrudnienia (4- lub 10-letnią) objęty jest dany pracownik.
Przykładowo, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony i nieobjęci żadną gwarancją zatrudnienia oprócz ustawowej odprawy, otrzymają dodatkowo połowę miesięcznego wynagrodzenia.
Czytaj też: W Polsce brakuje maszynistów. Są jak piloci
Pracownicy bez gwarancji zatrudnienia, ale mający umowę o pracę na czas nieokreślony, otrzymają dodatkowo 5-krotność miesięcznego wynagrodzenia, czyli łącznie z ustawową odprawą otrzymają - do 8-krotności wynagrodzenia.
Pracownicy PKP Cargo, którym na podstawie paktu gwarancji pracowniczych przysługuje 4-letnia gwarancja zatrudnienia, otrzymają rekompensatę w wysokości 11 miesięcznych pensji, czyli łącznie z ustawową odprawą - do 14-krotności wynagrodzenia.
Pracownicy objęci 10-letnią gwarancją zatrudnienia otrzymają dodatkową rekompensatę o równowartości 33 miesięcznych pensji, czyli łącznie z ustawową odprawą - do 36-krotności wynagrodzenia.
- Ponadto w przypadku niektórych pracowników, posiadających uprawnienia do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego, kwoty odpraw będą ustalone indywidualnie z uwzględnieniem ich sytuacji oraz przy zachowaniu maksymalnych limitów wskazanych powyżej - informuje zarząd.
Warunkiem skorzystania przez pracownika z PDO jest uzyskanie zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę. Osoby, które zgłoszą chęć udziału w programie dobrowolnych odejść, otrzymają potwierdzenie wyrażenia zgody przez pracodawcę do 26 stycznia 2015 roku i przestaną być pracownikami od 1 lutego 2015 roku.
Czytaj też: Niemieccy maszyniści chcą zakończyć strajk wcześniej. Odpowiedzieli na apel
Zarząd przypomina, że prawie wszystkich pracowników PKP Cargo (95 proc.) obejmują wieloletnie gwarancje zatrudnienia, wynikające z zawartego w 2013 roku paktu gwarancji pracowniczych. Ponad 20 tys. pracowników otrzymało również akcje pracownicze, stając się akcjonariuszami spółki z pełnym prawem do dywidendy.
Akcje te będą mogły być sprzedane przez pracowników 30 października 2015 roku. Średnia wartość akcji w posiadaniu jednego pracownika to obecnie ok. 5 tys. zł (jest uzależniona od kursu akcji spółki na GPW).
Program dobrowolnych odejść nie zmienia żadnego z warunków paktu gwarancji pracowniczych.