PiS chce poprawek w noweli ustaw o dyscyplinarkach korporacji zawodowych

0 0
PiS chce poprawek w noweli ustaw o dyscyplinarkach korporacji zawodowych

- Klub PiS chce poprawek w projekcie nowelizacji ustaw o odpowiedzialności dyscyplinarnej w samorządach zawodowych. Posłowie z pozostałych klubów parlamentarnych wyrazili w Sejmie poparcie dla projektu. Na razie wróci on do komisji sprawiedliwości.

Przygotowany przez rząd projekt ustanawia jednolite zasady i możliwości powrotu do samorządów zawodów zaufania publicznego, m.in. adwokatów, radców prawnych, notariuszy, rzeczników patentowych, komorników, architektów, budowlańców, urbanistów, aptekarzy, weterynarzy członkom tych korporacji, którzy zostali z niej dyscyplinarnie usunięci bez prawa powrotu do niej.

Nowela powstała po tym, jak w październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawę zasadniczą naruszają zapisy nie pozwalające ubiegać się o powrót do samorządów zawodowych. Według TK, przepisy o dożywotnim usuwaniu z korporacji nadmiernie ingerują w prawa i wolności obywatela w wyborze zawodu i miejsca pracy, więc powinno się stworzyć mechanizm dawania drugiej szansy.

Jak wskazał TK, dożywotnie pozbawienie prawa do wykonywania zawodu zdarzało się także wobec osób niepłacących korporacyjnych składek członkowskich, więc skreślenie z listy uznano za zbyt rygorystyczną karę.

Dlatego w projekcie zaproponowano, aby ubieganie się o ponowny wpis na listę korporacji było możliwe po upływie pewnego okresu - na etapie prac w sejmowej komisji ustalono, że będzie to 10 lat od prawomocnego orzeczenia o zakazie wykonywania zawodu. Wprowadzono też instytucję zatarcia orzeczenia dyscyplinarnego po upływie terminu od 3 do 15 lat - w zależności od przewinienia, za które członek korporacji został ukarany.

Sprawozdawca komisji Borys Budka (PO) przypomniał, że parlament pracuje nad kilkoma nowelami ustaw korporacyjnych, które dotyczą też odpowiedzialności dyscyplinarnej - częściowo o tym traktują też nowelizacje deregulacyjne. Jak dodał, mimo początkowej niechęci niektórych samorządów zawodowych, "w duchu zrozumienia udało się przygotować dobre przepisy systemowe o wykonywaniu zawodów".

Zofia Czernow (PO) podkreśliła, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządów zawodowych - dlatego jej klub będzie głosował za jego uchwaleniem.

Marek Ast (PiS) uznał, że projekt rządowy i efekt prac sejmowej komisji wykracza poza to, o czym orzekał TK. "Sejm nie powinien wykraczać poza zakres wytycznych Trybunału" - dodał. Jak mówił, rząd z jednej strony - promując deregulację - poszerza dostęp do zawodów, a z drugiej - dostęp ten ogranicza. Dlatego w imieniu swego klubu złożył poprawki - nie omawiał ich w wystąpieniu. Powiedział, że PiS uzależnia poparcie dla projektu od tego, co Sejm zrobi z poprawkami - na razie rozpatrzy je sejmowa komisja sprawiedliwości.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.