PIP skontroluje tysiące firm. Chodzi m.in. o umowy zlecenia

Państwowa Inspekcja Pracy planuje w 2015 r. skontrolować 88 tys. podmiotów. Inspektorzy sprawdzą m.in. czy umowy zawierane z pracownikami agencji ochrony i z pracownikami sklepów wielkopowierzchniowych nie naruszają Kodeksu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PIP skontroluje tysiące firm. Chodzi m.in. o umowy zlecenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 gru 2014 11:21


- Zgodnie z zaleceniami Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (...) działania PIP zostaną ukierunkowane na problematykę udziału pracowników w zarządzaniu bhp w małych i średnich przedsiębiorstwach, które mają znaczący wpływ na rozwój gospodarczy. Służyć temu będą nie tylko systematyczne kontrole, ale także różnorodne działania wspierające stosowanie środków prewencyjnych zapobiegających wypadkom i ograniczających zagrożenia zawodowe - czytamy w programie działań PIP.

Czytaj też: PIP: Agencje zatrudnienia łamią prawo pracy

Jak podkreślono w dokumencie, PIP zakłada, że w 2015 r. przeprowadzi 88 tys. kontroli, a do 150 tys. podmiotów: pracodawców, przedsiębiorców, pracowników i innych osób świadczących pracę, rolników indywidualnych, dyrektorów szkół, nauczycieli "skieruje zaproszenia do udziału w przedsięwzięciach o charakterze prewencyjno-promocyjnym".

Inspekcja wskazała, że z uwagi na coraz powszechniejszą praktykę stosowania przez pracodawców umów cywilnoprawnych (np. umów zleceń) w sytuacjach, gdy zawarta powinna być umowa o pracę, w 2015 r. nadal będzie prześwietlać pracodawców pod tym kątem.

Czytaj też: PIP nieskuteczna. Żeby walczyć z nielegalnym zatrudnieniem trzeba zmienić prawo

Kontrole te zostaną jednak rozszerzone o agencje ochrony osób i mienia oraz placówki handlowe, w tym sklepy wielkopowierzchniowe. Jak podkreślono, to efekt napływającymi do Inspekcji skarg, a także dotychczasowych wyników kontroli.

Z dokumentu wynika, że inspektorzy PIP będą także weryfikować prawidłowość zawierania i rozwiązywania umów terminowych. Jak podaje PIP, opierając się na danych GUS, w 2013 r. na takich umowach pracę wykonywało ponad 3,2 mln osób.

- Przeprowadzone w latach ubiegłych kontrole prawidłowości zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę wskazują na występowanie wielu naruszeń prawa w tym zakresie - napisano w programie działań. - Są one nadużywane przez pracodawców i, jak wynika z danych PIP, niejednokrotnie zawierane na okresy wieloletnie, co świadczy o omijaniu obowiązujących przepisów - dodano.

Czytaj też: PIP: Najwięcej nieprawidłowości dotyczy ewidencji czasu pracy

PIP zaznaczyła ponadto, że z uwagi na niezadowalający stopień respektowania prawa kontrole PIP obejmą również - podobnie jak w latach ubiegłych - problematykę wypłaty wynagrodzenia za pracę, a także zatrudniania pracowników tymczasowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
PIP

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.