Piotr Duda: W przetargach publicznych powinna być brana pod uwagę klauzula społeczna

- Chcemy powołać taki zespół i zaproponować pewne zmiany, które sprawią, że pracodawcy stając do przetargu będą mieli równe szanse. To jest bardzo ważne - przekonuje Piotr Duda, szef Solidarności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Duda: W przetargach publicznych powinna być brana pod uwagę klauzula społeczna

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lis 2015 9:35


Rada Dialogu Społecznego to nowe, 59-osobowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, które zastąpiło Komisję Trójstronną. Prezydent Andrzej Duda powołał członków RDS w październiku. Przewodniczący RDS będą zmieniali się co roku. Na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu (w komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu). Pierwszym przewodniczącym został szef Solidarności Piotr Duda.

- W 2013 roku Solidarność wyszła z Komisji Trójstronnej po oznajmieniu pana premiera Donalda Tuska, że po raz kolejny zmienia kodeks pracy na bardziej liberalny, nie konsultując tego z komisją. Wtedy byłem okrzyknięty bandytą politycznym. Dzisiaj mamy bardzo dobrą, nową ustawę o RDS. To jest jednak tylko narzędzie, które, mam nadzieję, będzie pozytywnie skutkować dla dialogu w naszym kraju – podkreślił Duda.

Jak dodał zaplanowane na czwartek (5 listopada) pierwsze posiedzenie Prezydium RDS będzie poświęcone głównie sprawom organizacyjnym. - Ustalimy sobie harmonogram i porządek obrad na plenarne posiedzenia - zaznaczył.

Jednocześnie szef "S" zauważył, że w radzie zasiadają ministrowie obecnego rządu. Przypomniał, że wkrótce prezydent Andrzej Duda powoła nowych członków Rady Ministrów, "których zaproponuje nowy premier nowego rządu”.

Zmiany ustawy o prawie zamówień publicznych

Zapowiedział jednocześnie, że już na pierwszym posiedzeniu prezydium pojawi się propozycja powołania doraźnego zespołu ds. zmiany ustawy o prawie zamówień publicznych.

- Chcemy powołać taki zespół i zaproponować pewne zmiany, które sprawią, że pracodawcy stając do przetargu będą mieli równe szanse. To jest bardzo ważne. W przetargach powinna być brana pod uwagę tzw. klauzula społeczna, czyli minimalne wynagrodzenie, umowy o pracę itd. Kolejny rok to chyba ok. 140 mld zł, które z budżetu państwa będą szły na zamówienia publiczne i chodzi o to, żeby pracodawcy mieli tu równe szanse - powiedział Piotr Duda.

- Do tej pory pracodawcy, którzy nie przestrzegali kodeksu pracy byli uprzywilejowani, bo ich koszty były o wiele mniejsze od pracodawców, którzy tego kodeksu przestrzegali – zauważył szef "S".

Współpraca z prezydentem

Podkreślił też, że Solidarność konsekwentnie będzie domagała się realizacji umowy programowej zawartej z prezydentem Andrzejem Dudą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

energetyk 2015-11-05 15:00:52

To może jako kryterium dołożyć czy oferent ma związki zawodowe - czy nie ma. Bo jak nie ma to odpada.