Piotr Duda: W przetargach publicznych powinna być brana pod uwagę klauzula społeczna

0 0
Piotr Duda: W przetargach publicznych powinna być brana pod uwagę klauzula społeczna
- Do tej pory pracodawcy, którzy nie przestrzegali kodeksu pracy byli uprzywilejowani, bo ich koszty były o wiele mniejsze od pracodawców, którzy tego kodeksu przestrzegali – zauważył szef "S". Fot. PTWP

- Chcemy powołać taki zespół i zaproponować pewne zmiany, które sprawią, że pracodawcy stając do przetargu będą mieli równe szanse. To jest bardzo ważne - przekonuje Piotr Duda, szef Solidarności.

Rada Dialogu Społecznego to nowe, 59-osobowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, które zastąpiło Komisję Trójstronną. Prezydent Andrzej Duda powołał członków RDS w październiku. Przewodniczący RDS będą zmieniali się co roku. Na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu (w komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu). Pierwszym przewodniczącym został szef Solidarności Piotr Duda.

- W 2013 roku Solidarność wyszła z Komisji Trójstronnej po oznajmieniu pana premiera Donalda Tuska, że po raz kolejny zmienia kodeks pracy na bardziej liberalny, nie konsultując tego z komisją. Wtedy byłem okrzyknięty bandytą politycznym. Dzisiaj mamy bardzo dobrą, nową ustawę o RDS. To jest jednak tylko narzędzie, które, mam nadzieję, będzie pozytywnie skutkować dla dialogu w naszym kraju – podkreślił Duda.

Jak dodał zaplanowane na czwartek (5 listopada) pierwsze posiedzenie Prezydium RDS będzie poświęcone głównie sprawom organizacyjnym. - Ustalimy sobie harmonogram i porządek obrad na plenarne posiedzenia - zaznaczył.

Jednocześnie szef "S" zauważył, że w radzie zasiadają ministrowie obecnego rządu. Przypomniał, że wkrótce prezydent Andrzej Duda powoła nowych członków Rady Ministrów, "których zaproponuje nowy premier nowego rządu”.

Zmiany ustawy o prawie zamówień publicznych

Zapowiedział jednocześnie, że już na pierwszym posiedzeniu prezydium pojawi się propozycja powołania doraźnego zespołu ds. zmiany ustawy o prawie zamówień publicznych.

- Chcemy powołać taki zespół i zaproponować pewne zmiany, które sprawią, że pracodawcy stając do przetargu będą mieli równe szanse. To jest bardzo ważne. W przetargach powinna być brana pod uwagę tzw. klauzula społeczna, czyli minimalne wynagrodzenie, umowy o pracę itd. Kolejny rok to chyba ok. 140 mld zł, które z budżetu państwa będą szły na zamówienia publiczne i chodzi o to, żeby pracodawcy mieli tu równe szanse - powiedział Piotr Duda.

- Do tej pory pracodawcy, którzy nie przestrzegali kodeksu pracy byli uprzywilejowani, bo ich koszty były o wiele mniejsze od pracodawców, którzy tego kodeksu przestrzegali – zauważył szef "S".

Współpraca z prezydentem

Podkreślił też, że Solidarność konsekwentnie będzie domagała się realizacji umowy programowej zawartej z prezydentem Andrzejem Dudą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • To może jako kryterium dołożyć czy oferent ma związki zawodowe - czy nie ma. Bo jak nie ma to odpada.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.