Piotr Duda: Nie stać nas na 8 tys. kwoty wolnej od podatku

Szef "Solidarności" Piotr Duda uważa, że wzrost stawki minimalnej do 12 zł to dobra wiadomość. Obawia się jednak, że państwa nie stać na podniesienie wszystkim kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piotr Duda: Nie stać nas na 8 tys. kwoty wolnej od podatku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 lis 2015 15:58


- Expose premier Beaty Szydło było bardzo dobre, poruszało wiele ważnych kwestii społecznych, w tym kładło nacisk na dialog. Widać, że premier Szydło jest zdeterminowana, trzyma się zapowiedzi programowych z kampanii - podkreślił szef "Solidarności".

Zwrócił uwagę, że jest to wyjątkowo trudne w obliczu sytuacji międzynarodowej i wyzwań globalnych, jak piątkowe zamachy w Paryżu i konflikt na Ukrainie.

Wskazał także, że dla rządu PiS "problemem do jak najszybszego rozwiązania" jest górnictwo. W tym kontekście pochwalił kandydaturę Krzysztofa Tchórzewskiego na ministra energetyki. Nazwał go "dobrym fachowcem", który ma duże doświadczenie w górnictwie węglowym i kwestiach związkowych.

Rozwój gospodarki

Według Piotra Dudy zapowiedziany przez premier pakt o podniesieniu płac i wzrost płacy minimalnej do 12 zł to dobra wiadomość, ponieważ wyższe płace pozwolą na rozwój polskiej gospodarki.

Zdaniem szefa "Solidarności" rząd PiS powinien się także zastanowić nad nowym Kodeksem pracy.

- Pewnie, że jest wiele spraw społeczno-socjalnych, które się w expose nie znalazły, ale cokolwiek się tam nie znalazło, nie znaczy, że nie będzie wprowadzane w życie - dodał.

Duda krytycznie ocenił natomiast propozycję objęcia wszystkich kwotą wolną od podatku do 8 tys. zł. Jego zdaniem podwyżka ta powinna dotyczyć tylko osób o najniższych dochodach, a zarabiający powyżej średniego wynagrodzenia nie powinni być nią objęci.

- Dziś państwa nie stać, by dla wszystkich kwota wolna była na poziomie 8 tys. złotych - argumentował.

Plany związkowców

Zapowiedział także, że "Solidarność" zamierza opiniować rządowy projekt emerytalny, jak i inne propozycje zmian w przepisach. Chwalił propozycję obniżenia wieku emerytalnego, co znalazło się już wcześniej w prezydenckim projekcie ustawy o wieku emerytalnym, pod warunkiem jednak powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy.

Beata Szydło w wygłoszonym 18 listopada w Sejmie expose zapowiedziała m.in. obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Mówiła także o planach zawarcia paktu o podniesieniu płac pod patronatem państwa między organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Lolo 2015-11-22 18:57:00

Czytam i nie wierzę własnym oczom, co za zmiana.

fik 2015-11-19 13:22:27

Szaf solidarności przeciw kwocie wolnej od podatku a to przeciez dla biednych jest. Juz sie zatracił w tych Kołobrzeskich luksusach.