Pielęgniarki pikietowały przed Ministerstwem Zdrowia

• Przygotowywana ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ograniczy dostęp do części świadczeń - oceniały pielęgniarki i położne protestujące przed ministerstwem zdrowia.
• Resort przypomina, że projekt jeszcze nie został przygotowany, trwają prace nad jego założeniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarki pikietowały przed Ministerstwem Zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

29 cze 2016 17:45


Przed budynkiem ministerstwa zdrowia pikietowała około stuosobowa grupa pielęgniarek i położnych. Sprzeciwiają się one założeniom do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), jakie opracował zespół powołany przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Uczestnicy protestu mieli transparenty, na których wpisano m.in.: "Nie dla nowej ustawy o POZ", "Chcemy rozwoju i niepodległości, a nie podległości", "Samodzielne pielęgniarki i położne przestrzegają praw pacjenta".

Część pikietujących była ubrana w białe koszulki i trzymała kartki z napisem "POZ".Sprzeciw wobec tych propozycji w ostatnich miesiącach wyrażała także Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński podkreślił, że resort nadal analizuje propozycje zespołu. "Nie ma ani założeń, ani projektu ustawy, nie ma decyzji jak to wszystko ma wyglądać, a mamy protestujące panie pielęgniarki" - komentował. Powiedział, że założenia do projektu ministerstwo przygotuje jeszcze w tym roku. "Chcemy bardzo szybko pracować i długo konsultować" - dodał.

Przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia pikietowała około stuosobowa grupa pielęgniarek i położnych (fot. Rynekzdrowia.pl) Przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia pikietowała około stuosobowa grupa pielęgniarek i położnych (fot. Rynekzdrowia.pl)

Pielęgniarki i położne przygotowały petycję do ministra zdrowia, w której wyrażają zaniepokojenie docierającymi sygnałami, że ich postulaty nie zostały uwzględnione na żadnym z etapów prac zespołu.

Podkreślają, że nie zgadzają się na "możliwość wprowadzenia słabszego modelu opieki nad pacjentem". "Wypracowane propozycje (...) zespołu odbieramy jako krok wstecz - powrót do systemu opieki zdrowotnej funkcjonującego w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej" - czytamy w petycji.

"Rozumiemy i wierzymy w skoordynowaną opiekę medyczną na zasadach partnerskich - na oddzielnych listach dla lekarzy i pielęgniarek. Możemy to oddzielnie kontraktować, a skoordynowanie może nastąpić przez elektroniczny moduł pielęgniarski" - powiedziała jedna z organizatorek pikiety dr n. o zdr. Katarzyna B. Głodowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.