PG do TK ws. wolności tworzenia związków zawodowych dla muzyków

0 0
PG do TK ws. wolności tworzenia związków zawodowych dla muzyków
W czerwcu TK przesądził już, że mają do tego prawo nie tylko pracownicy etatowi, ale i świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (Fot. pixabay)

Prokurator Generalny chce, by Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę pytania prawnego, czy muzycy mogą tworzyć związki zawodowe.

- Do sądów należy dokonywanie samodzielnej oceny tego, czy odpowiednia grupa osób pragnąca zrzeszyć się w związku zawodowym spełnia kryteria pozwalające na zaliczenie ich do grona podmiotów wolności zrzeszania się w związki - podkreślił zarazem szef PG w stanowisku dla TK.

Czytaj też: Muzycy zarabiają mniej niż kierownik Biedronki. Dlatego będą strajkowali

Trybunał miał badać pytanie prawne Sądu Okręgowego w Lublinie z 2014 r. o zgodność z konstytucją przepisu ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych. Do 2 czerwca br. przyznawał on prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych tylko pracownikom, a pozbawiał tego prawa osób z tzw. wolnych zawodów (np. muzyków), świadczących pracę na podstawie innych umów cywilnoprawnych, zwłaszcza umowy zlecenia czy o dzieło.

Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą tworzyć związki zawodowe

W stanowisku dla TK szef PG przypomniał, że właśnie 2 czerwca TK orzekł, iż ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Wyrok ten oznaczał, że zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą należeć do związków zawodowych i je tworzyć.

PG podkreślił w swym stanowisku, że Trybunał orzekł wtedy z wniosku OPZZ o niekonstytucyjności przepisu ustawy o związkach zawodowych w takim samym zakresie, w jakim SO w Lublinie poddał go kontroli w swym pytaniu. Skoro TK dokonał jego eliminacji z porządku prawnego, to osiągnięty został cel, do którego zmierzało pytanie prawne - napisał PG. Dlatego postępowanie w TK podlega umorzeniu.

Czytaj też: Ten muzyk odkrył sposób na viral, nawet biznes się przyłączył

Całą sprawę wywołał Sąd Okręgowy w Lublinie, zadając w 2014 r. TK pytanie prawne o zgodność z konstytucją ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych.

Związek Zawodowy Muzyków RP

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.