PFRON: Nadużycia w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Sejm RP w drugiej połowie września dokonał zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczyły one m.in. zmiany zasad udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przyczyną są nadużycia części firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PFRON: Nadużycia w zatrudnianiu niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 paź 2015 11:53


Ustawa wejdzie w życie w lipcu 2016 roku – oznacza to, że legislator przewidział 9 miesięczne vacatio legis pozwalające wszystkim przedsiębiorcom odpowiednio przygotować się do nowego stanu prawnego.

Czytaj też: Brząkowski: Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przestanie się opłacać

Każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, w przypadku zrezygnowania z usług pracowników niepełnosprawnych, zobowiązane jest dokonywać comiesięcznych wpłat na PFRON.

Powyższe wpłaty na Fundusz można jednak obniżyć, współpracując z firmami lub spółdzielniami zatrudniającymi niepełnosprawnych, na przykład w ramach zakupu usług lub produktów. Niestety, przeprowadzone przez PFRON kontrole wyraźnie wskazują na słabość funkcjonującego systemu.

Uczciwe firmy trafiły

Uprawnienie pracodawców niepełnosprawnych z najpoważniejszymi schorzeniami do przyznawania kontrahentom ulg we wpłatach na fundusz miało bowiem zwiększyć dostępność rynku pracy dla tych osób. Tymczasem stało się elementem przewagi konkurencyjnej na rynku.

Gwałtowny wzrost wartości udzielanych ulg i zwiększająca się dziura w budżecie funduszu z tego tytułu nie przekłada się na wzrost w zatrudnieniu jednej z najbardziej potrzebujących grup społecznych w naszym kraju.

- Źle skonstruowane przepisy doprowadziły do sytuacji, w której firmy – postępujące zgodnie z intencją ustawodawcy – traciły kosztem firm wykorzystujących luki w prawie - mówi Marek Kowalski, członek Konfederacji Lewiatan oraz Krajowej Rady Konsultacyjnej przy pełnomocniku ds. osób niepełnosprawnych.

Dodaje, że jeszcze więcej tracił sam PFRON, którego budżet mógł w skali roku stopnieć nawet o kilkaset milionów złotych. Zmiany w ustawie mogą zlikwidować te patologie – dzięki odpowiednim regulacjom można nie tylko unormować poziom środków, które przedsiębiorstwa powinny przekazywać Funduszowi, ale także monitorować prawidłowość udzielanych ulg.

Rada Konsultacyjna

- Konfederacja lewiatan wspiera wszelkiego rodzaju aktywności, które prowadzą do sprawiedliwego funkcjonowania podmiotów na rynku, w szczególności mając na względzie aktywizację osób, którym grozi trwałe wykluczenie z rynku pracy – twierdzi Marek Kowalski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.