PE wzywa do odblokowanie prac ws. urlopu macierzyńskiego

Prace nad dyrektywą ws. urlopu macierzyńskiego utknęły w Radzie UE. Jeśli państwa unijne nie wznowią negocjacji w tej sprawie inicjatywa trafi niedługo do kosza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PE wzywa do odblokowanie prac ws. urlopu macierzyńskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 maj 2015 14:43


Parlament Europejski wezwał państwa unijne do odblokowania prac nad dyrektywą ws. wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jeśli stolice nie wznowią negocjacji w tej sprawie inicjatywa trafi niedługo do kosza.

Rezolucja, którą w środę poparła zdecydowana większość europarlamentarzystów (419 za, przy 96 przeciw) nie ma wiążącej mocy prawnej, ale jest formą presji politycznej na kraje UE, by te nie przekreślały propozycji Komisji Europejskiej.

Ostatnia szansa na wznowienie negocjacji ws. urlopu macierzyńskiego

Projekt dyrektywy ws. urlopu macierzyńskiego, przewidujący wydłużenie minimalnego płatnego urlopu macierzyńskiego w UE z 14 do 18 tygodni znalazł się na przygotowanej w ubiegłym roku przez KE liście inicjatyw do skreślenia ze względu na to, że prace nad tą dyrektywą utknęły w Radzie UE.

Czytaj też: Radosław Mleczko, MPiPS: Chciałbym połączyć urlop rodzicielski z wychowawczym

Ostatnia szansa dla tych przepisów to wznowienie negocjacji do połowy roku. Wiceszef KE ds. lepszych regulacji Frans Timmermans zapowiadał pod koniec grudnia, że jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie będzie postępu w pracach nad nimi, to trafią one do kosza, a Komisja pomyśli nad nową inicjatywą.

PE w przyjętej rezolucji wyraził ponownie wolę przełamania impasu i zwrócił się do KE, by odegrała rolę "uczciwego pośrednika" i podjęła konstruktywną współpracę, aby zbliżyć stanowiska Parlamentu i Rady.

Kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy

Europosłowie przypomnieli, że więcej kobiet niż mężczyzn żyje w ubóstwie i warunkach wykluczenia społecznego, zwłaszcza kobiety starsze, których poziom emerytury jest średnio o 39 proc. niższy od poziomu emerytur mężczyzn. Zwrócili uwagę, że kobiety częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy, na umowy na czas określony lub umowy tymczasowe, a ich ubóstwo spowodowane jest w dużej mierze małymi gwarancjami zatrudnienia.

W rezolucji podkreślono, że kryzys pogłębia tendencję spadkową wskaźnika urodzeń w UE, ponieważ bezrobocie, niepewne warunki zatrudnienia, niepewność co do przyszłości i sytuacja gospodarcza skłaniają pary, zwłaszcza młodsze kobiety, do odkładania decyzji o posiadaniu dzieci. Wszystko to dodatkowo nasila proces starzenia się społeczeństwa w UE.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.