Partia Razem podpisała porozumienie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego

0 0
Partia Razem podpisała porozumienie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego
- Uważamy, że te zapisy stanowią dobrą podstawę polityki edukacyjnej - powiedział Tomasz Piątek z partii Razem. /Fot. Shutterstock

W piątek, 23 października partia Razem porozumiała się z ZNP dotyczące przeciwdziałania zamykaniu szkół, poprawę warunków pracy nauczycieli oraz obronę karty nauczyciela.

Jak podkreślali po podpisaniu dokumentu przedstawiciele Partii Razem, zapisy porozumienia wpisują się w ich program wyborczy, a nauczyciele stanowią dla nich wzór tego, jak powinna wyglądać solidarna, uzwiązkowiona grupa zawodowa.

Porozumienie zobowiązuje sygnatariuszy do działań mających na celu m.in.: pełną realizację konstytucyjnego prawa do bezpłatnej nauki w szkołach publicznych, zapobieganie destabilizacji i demontażowi systemu oświaty, zachowanie regulacji pracy nauczycieli w randze osobnej ustawy, zagwarantowanie finansowania niezbędnego do wypełniania obowiązkowych zadań oświatowych oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia w szkołach.

Wcześniej porozumienie o identycznej treści podpisała z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego Zjednoczona Lewica. Według informacji podanych przez związek wystąpił on z propozycją zawarcia porozumienia także do Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej oraz ugrupowania Kukiz'15.

Państwo z tektury

- Uważamy, że te zapisy stanowią dobrą podstawę polityki edukacyjnej i jest nam przykro, że inne ugrupowania go nie podpisały - powiedział kandydat z warszawskiej listy Razem Tomasz Piątek.

- Państwo, które działa, które nie jest - jak powiedział podczas wtorkowej debaty (20 października) Adrian Zandberg - z tektury, musi być aktywne w oświacie i musi zabiegać o stabilność pracy w szkołach - dodał.

Szczególne - według niego - znaczenie ma w nim zatrzymanie procesu likwidacji i prywatyzacji setek szkół, zwłaszcza na prowincji.

- Wpisuje się to w nasze dążenie do zasypania podziału na Polskę A i B - zaznaczył.

Zabrakło komunikacji

- Ewentualne zmiany i reformy w szkołach powinny być wprowadzane w pełnym porozumieniu z partnerami społecznymi, ze związkami zawodowymi i z obywatelami - mówiła Katarzyna Paprota z warszawskiej listy.

Jak zaznaczyli politycy Razem, Ministerstwo Edukacji Narodowej od lat ignoruje zarówno ZNP, jak i obywateli, czego świadectwem była ich zdaniem sprawa obowiązku szkolnego dla 6-latków.

- Rozumiemy, z czego wynika pomysł posłania 6-latków ze szkół i popieramy wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci od najwcześniejszego wieku. Po stronie ministerstwa zabrakło jednak dobrej woli w komunikacji z rodzicami - oceniła Paprota.

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego swój podpis pod porozumieniem złożył wiceprezes zarządu głównego związku Krzysztof Baszczyński.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.