Ozusowanie umów zleceń ze zmianami. Kiedy zostaną wprowadzone?

Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od wszystkich umów zleceń zostanie wprowadzony w 2016 roku. Sejm decyduje się na to przesunięcie, aby pracodawcy mieli czas na renegocjację długoterminowych umów z pracownikami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ozusowanie umów zleceń ze zmianami. Kiedy zostaną wprowadzone?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 paź 2014 16:59


21 października sejm zajmie się projektem zakładającym oskładkowanie umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych. Do projektu wprowadzono dwie istotne poprawki, a jedna z nich dotyczy daty wejścia w życie nowych regulacji.

Czytaj też: Oskładkowanie umów-zleceń zmniejszy liczbę miejsc pracy?

- Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma spowodować ozusowanie umów zleceń. Chodzi o to, aby osoby, które pracują na takich umowach budowały kapitał na przyszłe emerytury - mówi sprawozdawca komisji Izabela Mrzygłocka (PO). Zaznacza, że proponowane zmiany mają na celu wyeliminowanie patologii panującej obecnie na naszym rynku pracy.

Komisja bardzo intensywnie pracowała nad tą nowelą i wprowadzono do niej kilka poprawek. - Najważniejsze z nich, to dwa terminy wejścia w życie nowej ustawy. Część jej przepisów zacznie obowiązywać już od stycznia 2015 r. Będą one dotyczyć oskładkowania rad nadzorczych - informuje Mrzygłocka. - Z kolei druga część przepisów wejdzie w życie od stycznia 2016 r. i zobowiązywać będzie pracodawców do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od wszystkich umów zleceń.

Jak tłumaczy, "rozbicie" to jest konieczne, aby przedsiębiorcy mieli odpowiednio długi czas na dostosowanie się do nowych regulacji rynku pracy. - Jeśli chodzi o rady nadzorcze, to nie mieliśmy żadnych dylematów. Sprawa jest relatywnie prosta i zmiany można szybko wprowadzić. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe umowy zlecenia, to komisja stwierdziła, że niezbędny będzie odpowiednio długi okres, aby pracodawcy mogli się przystosować do nowych przepisów - mówi posłanka PO.

Mrzygłocka wskazuje, że druga istotna poprawka, którą wprowadziła komisja, dotyczy renegocjacji długoterminowych umów. - W związku z tym, że część umów pomiędzy przedsiębiorcami ma charakter długoterminowy, do projektu wprowadziliśmy też zapis umożliwiający renegocjacje umów pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. Renegocjacje te mogą jednak wystąpić tylko z tytułu ozusowania umów zleceń - wyjaśnia.

Czytaj też: Oskładkowanie umów-zleceń odbije się na firmach. Kto skorzysta, a kto straci?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.