Ozusowanie umów-zleceń od 2016 r.?

Zlecenia ozusowane od 1 stycznia 2016 r. Taką wersję zmian w prawie przedstawiono dzisiaj w Sejmie. Wszystkie kluby poparły planowane zmiany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ozusowanie umów-zleceń od 2016 r.?

PODZIEL SIĘ


Autor: dlahandlu.pl/Gazeta Wyborcza

dlahandlu.pl

21 paź 2014 19:19


Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", ustawa ma ukrócić patologię polegającą na tym, że obecnie pracodawcy odprowadzają składki od jednej, najniższej, z kilku zawieranych z daną osobą umów-zleceń. Projekt zakłada, że w takim przypadku wysokość podstawy wymiaru składek musiałaby wynosić nie mniej niż płaca minimalna. Odprowadzanie składek ZUS od zleceń miałoby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Dzięki zmianom do ZUS ma wpływać każdego roku nawet 650 mln zł z tytułu składek więcej, z czego ok. 350 mln zł to składki z opodatkowania dochodów z rad nadzorczych.

Czytaj też: Roman Giertych: Ozusowanie umów zleceń? Trzy miesiące vacatio legis niezgodne z konstytucją

Zdaniem sprawozdawcy ustawy Katarzyny Mrzygłockiej (PO) taka data to kompromis między interesami pracujących na zlecenia i przedsiębiorcami. Projekt zakłada także możliwość renegocjacji przez firmy umów zawartych w drodze zamówień publicznych, jeżeli na skutek zmian pracodawcy poniosą wyższe koszty - pisze "Wyborcza".

Czytaj też: Lewiatan: Jeśli zbyt szybko ozusujemy umowy zlecenia, ucierpią na tym pracownicy

Projekt skrytykował mocno Janusz Śniadek (poseł klubu PiS, były szef "Solidarności"). Nazwał go niewystarczającym i zaatakował rząd za pozorne rozwiązywania w walce z umowami śmieciowymi. Jednak ostatecznie zapowiedział, że PiS zagłosuje za ustawą, gdyż - choć niewystarczająco - przyczyni się ona do ograniczenia patologii na rynku pracy. Śniadek domagał się jednocześnie, aby przepisy weszły w życie "jak najszybciej".

Tadeusz Tomaszewski (SLD) uznał projekt za krok w dobrym kierunku, choć apelował, aby od zleceń odprowadzać pełne składki, a nie tylko od równowartości płacy minimalnej. Przypominał też o konieczności wprowadzenia godzinowej płacy minimalnej. Domagał się też jak najszybszego wprowadzenia ozusowania zleceń. Lewica chciałaby tych przepisów od lipca 2015 r.

Zofia Popiołek (TR) zwróciła uwagę, że ozusowanie zleceń może się przyczynić do szerszego stosowania umów o pracę - po zmianach różnica między zleceniem a etatem stanie się bowiem symboliczna.

Głosowanie nad projektem - w czwartek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.