Ostra krytyka poskutkowała? Poczta Polska stawia na umowy o pracę w przetargach

0 0
Ostra krytyka poskutkowała? Poczta Polska stawia na umowy o pracę w przetargach
Poczta Polska stawia na umowy o pracę w przetargach publicznych. /fot. PTWP

Poczta Polska, krytykowana niedawno przez Konfederację Lewiatan oraz OPZZ, za praktyki stosowane w przetargach publicznych, wdrożyła właśnie Kodeks Dobrych Praktyk Kupieckich w zakresie stosowania tzw. klauzul społecznych. Co to oznacza?

W Kodeksie Dobrych Praktyk Kupieckich chodzi o promowanie dostawców zatrudniających swoich pracowników na etacie bądź wykluczonych zawodowo. Spółka chce w jak najszerszym zakresie wprowadzić te rozwiązania.

Czytaj też: Chcemy, żeby listonosz zastał adresata w domu i nie zostawił awizo

- Będąc największym pracodawcą w Polsce, firma chce być podmiotem odpowiedzialnym za stymulowanie dobrych praktyk w kształtowaniu godnych warunków pracy na polskim rynku. Stąd implementacja Kodeksu Dobrych Praktyk w postępowaniach przetargowych - poiformował nas Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej.

- Promowanie wykonawców uwzgledniających społeczne aspekty zatrudnienia może mieć również wpływ na jakość usług kupowanych przez Pocztę - podkreślił.

Umowy o pracę

Przypomnijmy, Marek Kowalski z Konfederacji Lewiatan jeszcze niedawno ostro skrytykował Pocztę Polską za to, że jej ostatnie przetargi w Katowicach i Wrocławiu na świadczenie usług w zakresie sprzątania, nie zawierają klauzul społecznych i mają na celu wyłonienie wykonawcy wyłącznie w oparciu o kryterium najniższej ceny.

- Nagannym jest, że spółka Skarbu Państwa zatrudniająca ok. 80 tysięcy osób, w tym jak twierdzi 98 proc. na umowę o pracę, nie wymaga od swoich potencjalnych partnerów podobnych standardów - ocenił wówczas.

Do Poczty Polskiej zaapelowali również 10. listopada przedstawiciele OPZZ.

- Nie godzimy się, aby niska cena stanowiła jedyne kryterium w przetargach i protestujemy przeciwko promowaniu przez polskie państwo niskopłatnego, nieetatowego zatrudnienia. Stoimy na stanowisku, że tylko konsekwentne stosowanie klauzul społecznych zawierających między innymi wymóg etatowego zatrudnienia, może w rzeczywisty sposób uzdrowić rynek zamówień publicznych - apelowali związkowcy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.