Ostatnie szlify nad przeglądem systemu emerytalnego

Przegląd systemu emerytalnego będzie gotowy do połowy czerwca - powiedział w czwartek w "Sygnałach Dnia " minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ostatnie szlify nad przeglądem systemu emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 cze 2013 11:18


"Jesteśmy na finale prac, trochę się to przedłużyło. (...) Mam nadzieję, że będziemy ze wszystkim gotowi do połowy czerwca, tak jak ostatnio zapowiadał pan premier Rostowski. Trwają ostatnie szlify - tak bym to określił - nad tym raportem, by można go było przedstawić opinii publicznej, żeby był też przedmiotem dyskusji i debaty" - powiedział minister.

"Ten raport (ws. działania OFE - red.) będzie troszkę szerzej pokazywał całą perspektywę zmian systemu emerytalnego w Polsce, która się dokonała w Polsce od 1999 r., podsumowując niektóre rzeczy, oceniając. Myślę, że ciekawym elementem będzie też porównanie z innymi państwami" - dodał.

Jak wynika z informacji, dokument ma teraz trafić do premiera i jeśli zyska jego akceptację, zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że system emerytalny przede wszystkim ma zapewniać świadczenia dożywotnie, waloryzowane, bezpieczne, bez dodatkowych obciążeń.

"Są określone zadania, które stoją przed rządem, przed parlamentem, czyli określenie sposobu wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Jasno mówiliśmy, na jakich zasadach będziemy budować, żeby był system, który daje poczucie bezpieczeństwa przyszłym emerytom, nie nakłada na nich dodatkowych obciążeń związanych z uzyskiwanie świadczenia emerytalnego, zachowuje też relacje do rzeczywistości, czyli emerytura ta musi być waloryzowana. To jest na pewno jedno z podstawowych zadań w najbliższym czasie" - powiedział.

Dodał, że świadczenia muszą być "bezpieczne, bez obciążeń i waloryzowane. To są te fundamenty, na których budujemy rozwiązania".
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.