Ostatni dzwonek dla bezrobotnych z Mazowsza, żeby zdobyć kasę z Unii

Ponad 2,2 tys. bezrobotnych z Mazowsza otrzyma w latach 2007-2015 r. unijne wsparcie na założenie własnej firmy, które przyznaje WUP w Warszawie. Z ostatnich funduszy z tej puli pieniędzy mogą jeszcze skorzystać bezrobotni z 16 powiatów podwarszawskich i Radomia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ostatni dzwonek dla bezrobotnych z Mazowsza, żeby zdobyć kasę z Unii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 maj 2014 9:20


Od poniedziałku rusza nabór do ostatniej już edycji projektu "Kierunek - Własna firma V", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Jak poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Warszawie Wiesława Lipińska, projekt jest skierowany do młodych bezrobotnych z 16 podwarszawskich powiatów: m.in. ciechanowskiego, mińskiego, otwockiego, płońskiego, pruszkowskiego i sochaczewskiego.

W ramach projektu osoby bezrobotne, które nie uczą się i nie ukończyły 25 lat, otrzymają pomoc finansową w formie jednorazowej, bezzwrotnej dotacji do 40 tys. zł na założenie własnej firmy oraz wsparcie pomostowe do wysokości 1330 zł, wypłacane przez sześć miesięcy. W sumie na projekt zarezerwowano 2 mln zł.

Rzeczniczka podkreśliła, że tego rodzaju pomoc WUP w Warszawie planuje jeszcze skierować do bezrobotnych z Radomia i okolic. W ich przypadku nabór rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia. Będzie go prowadziła filia warszawskiego WUP w Radomiu.

W ocenie Lipińskiej, założenie własnej firmy to najlepszy sposób aktywizacji zawodowej bezrobotnych. - Z badań wynika, że ponad 80 proc. spośród tych, którzy dzięki wsparciu ze środków unijnych założyli własną firmę, nie wraca do rejestru bezrobotnych - podkreśliła rzeczniczka.

Lipińska zaznaczyła, że wraz z ostatnimi naborami warszawski WUP rozdysponuje już całą kwotę przeznaczoną przez UE na wsparcie w tej perspektywie unijnej bezrobotnych chcących założyć firmę.

Od 2007 r. do 2015 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i jego filie w Płocku, Radomiu, Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach zrealizują w sumie 40 tego rodzaju projektów, skierowanych do różnych grup bezrobotnych, m.in. do kobiet wracających do pracy po urodzeniu dziecka czy do osób niepełnosprawnych.

Dzięki unijnym środkom w woj. mazowieckim, w ramach projektów realizowanych przez WUP, powstało ponad 2,2 tys. nowych firm, na które przeznaczono 156 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.