Ostatni dzwonek dla bezrobotnych z Mazowsza, żeby zdobyć kasę z Unii

Ponad 2,2 tys. bezrobotnych z Mazowsza otrzyma w latach 2007-2015 r. unijne wsparcie na założenie własnej firmy, które przyznaje WUP w Warszawie. Z ostatnich funduszy z tej puli pieniędzy mogą jeszcze skorzystać bezrobotni z 16 powiatów podwarszawskich i Radomia.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Ostatni dzwonek dla bezrobotnych z Mazowsza, żeby zdobyć kasę z Unii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 maj 2014 9:20


Od poniedziałku rusza nabór do ostatniej już edycji projektu "Kierunek - Własna firma V", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Jak poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Warszawie Wiesława Lipińska, projekt jest skierowany do młodych bezrobotnych z 16 podwarszawskich powiatów: m.in. ciechanowskiego, mińskiego, otwockiego, płońskiego, pruszkowskiego i sochaczewskiego.

W ramach projektu osoby bezrobotne, które nie uczą się i nie ukończyły 25 lat, otrzymają pomoc finansową w formie jednorazowej, bezzwrotnej dotacji do 40 tys. zł na założenie własnej firmy oraz wsparcie pomostowe do wysokości 1330 zł, wypłacane przez sześć miesięcy. W sumie na projekt zarezerwowano 2 mln zł.

Rzeczniczka podkreśliła, że tego rodzaju pomoc WUP w Warszawie planuje jeszcze skierować do bezrobotnych z Radomia i okolic. W ich przypadku nabór rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia. Będzie go prowadziła filia warszawskiego WUP w Radomiu.

W ocenie Lipińskiej, założenie własnej firmy to najlepszy sposób aktywizacji zawodowej bezrobotnych. - Z badań wynika, że ponad 80 proc. spośród tych, którzy dzięki wsparciu ze środków unijnych założyli własną firmę, nie wraca do rejestru bezrobotnych - podkreśliła rzeczniczka.

Lipińska zaznaczyła, że wraz z ostatnimi naborami warszawski WUP rozdysponuje już całą kwotę przeznaczoną przez UE na wsparcie w tej perspektywie unijnej bezrobotnych chcących założyć firmę.

Od 2007 r. do 2015 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i jego filie w Płocku, Radomiu, Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach zrealizują w sumie 40 tego rodzaju projektów, skierowanych do różnych grup bezrobotnych, m.in. do kobiet wracających do pracy po urodzeniu dziecka czy do osób niepełnosprawnych.

Dzięki unijnym środkom w woj. mazowieckim, w ramach projektów realizowanych przez WUP, powstało ponad 2,2 tys. nowych firm, na które przeznaczono 156 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.