Osoby wychowujące dzieci będą pracować krócej?

PSL chce skrócenia czasu pracy dla rodzica lub opiekuna, który wychowuje dziecko  do siedmiu godzin na dobę przy zachowaniu przez nich dotychczasowego wynagrodzenia.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Osoby wychowujące dzieci będą pracować krócej?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 mar 2018 15:04


Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na wtorkowej (13 marca) konferencji prasowej w Sejmie, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (zaplanowanym w dniach 20-23 marca) PSL ponownie złoży w Sejmie projekt "godzina dla rodziny" z pewnymi modyfikacjami.

Szef ludowców podkreślił, że PSL chce poszerzyć grupę osób korzystających z rozwiązań przewidzianych w projekcie, tak, by krótszy czas pracy obejmował również opiekunów dzieci starszych niż 10 lat.

Zgodnie z wcześniejszym projektem PSL, pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy mógłby skorzystać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka.

"To jest zobowiązanie dla polskich rodzin i dla strażniczek ogniska domowego jakim są matki, babcie, które pełnią tę rolę pięknie przez wiele pokoleń" - podkreślił szef ludowców.

Czytaj też: 35 zamiast 40 godzin pracy tygodniowo?

W jego ocenie Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. "Jesteśmy w samej czołówce, w pierwszej trójce najbardziej zapracowanych narodów w Europie" - zaznaczył. "Rodziny często nie mają czasu na spędzanie ze swoimi dziećmi, nie mają czasu na pomoc im w lekcjach, a jest to konieczne, bo obciążanie dzieciaków nauką jest wielkie" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak napisano w uzasadnieniu wcześniejszego projektu, oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem do lat 10, co pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.