Ośmiu Białorusinów ukaranych za solidarność z kupcami

0 0
Ośmiu Białorusinów ukaranych za solidarność z kupcami
Wyroki za udział w masowym zgromadzeniu zorganizowanym bez zezwolenia władz dotyczyły trzech wieców drobnych handlarzy i opozycji w centrum Mińska w lutym i marcu. (Fot.: Wikimedia)

24 marca sąd w Mińsku ukarał osiem osób - w tym byłego więźnia politycznego Mikoła Statkiewicza - za udział w akcjach poparcia dla drobnych handlarzy.

Grzywny wysokości po 10,5 mln rubli białoruskich (prawie 2 tys. zł) wymierzono pięciu osobom, w tym Statkiewiczowi, szefowi opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolowi Labiedźce oraz działaczowi organizacji "Europejska Białoruś" Maksimowi Winiarskiemu. Dla niektórych to kolejna tak wysoka grzywna za wiec solidarności z drobnymi handlarzami - podaje niezależny tygodnik "Nasza Niwa".

Grzywnami wysokości 4,2 mln rubli (800 zł) ukarano dwóch przedsiębiorców, a grzywną wysokości 2,1 mln (400 zł) - jednego.

Wyroki za udział w masowym zgromadzeniu zorganizowanym bez zezwolenia władz dotyczyły trzech wieców drobnych handlarzy i opozycji w centrum Mińska w lutym i marcu.

Uczestnicy akcji protestowali przeciwko dekretowi prezydenta Alaksandra Łukaszenki, wprowadzającemu wymóg certyfikatów jakości na artykuły przemysłu lekkiego.

1 stycznia 2016 roku wszedł w życie dekret 222, zgodnie z którym białoruscy przedsiębiorcy są zobowiązani sprzedawać towary przemysłu lekkiego państw Unii Celnej tylko pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej, że pochodzą one z legalnego źródła i są bezpieczne dla konsumentów.

Przedsiębiorcy twierdzą jednak, że rosyjscy dostawcy, u których kupuje towar większość handlarzy, nie wystawiają takich dokumentów na małe partie towarów albo je fałszują. Sprzedawcom, którzy nie mają certyfikatów, grożą kary i konfiskaty.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.