Oskładkowanie umów-zleceń odbije się na firmach. Kto skorzysta, a kto straci?

0 0
Oskładkowanie umów-zleceń odbije się na firmach. Kto skorzysta, a kto straci?

Z jednej strony ozusowanie umów cywilnoprawnych ma przeciwdziałać nadużyciom ze strony pracodawców. Z drugiej oskładkowanie umów-zleceń może negatywnie odbić się na firmach.

Mirosław Greber, prezes Impel Security Polska zaznacza, że w branży ochroniarskiej głosy sa podzielone. – Jedni mówią, że zmiany spowodują duże zamieszanie i problemy. Są też tacy, którzy twierdzą, że w dłuższej perspektywie ozusowanie umów-zleceń spowoduje polaryzację i większą konsolidację branży, a co za tym idzie – większą przejrzystość i lepszą jakość – mówi.

Greber dodaje również, że w branży ochrony proponowane przez rząd zmiany będą miały wpływ m.in. na model biznesowy, sposób wyliczania kosztów oraz podpisywanie konraktów.

– Niewiadomą jest również to, jak zareagują kontrahenci. Część z nich, przyjmując zmiany, przystąpi w sposób konstruktywny do renegocjacji kontraktów. Jednak będzie też grupa firm, które niechętnie bądź też w ogóle nie zechcą zmienić modelu biznesowego – ocenia Greber.

Ozusowanie umów-zleceń jest także groźne dla szpitali. Zgodnie z polskim prawem każdy szpital ma obowiązek posiadania wyspecjalizowanych służb odpowiedzialnych za zachowanie czystości i właściwe warunki sanitarne. Bardzo często dyrektorzy szpitali decydują się na outsourcing, a z firmami zewnętrznymi podpisują długoterminowe umowy.

– Szybkie wprowadzenie składek ZUS może skutkować prawdziwą katastrofą. Bezpieczeństwo funkcjonowania szpitali może być zagrożone z dnia na dzień. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli firma wypowie kontrakt szpitalowi i przestanie sprzątać, zgodnie z prawem następnego dnia  placówka musi zostać zamknięta – mówi Łukasz Wais, dyrektor ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie.

Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że w kontekście dalszego efektywnego funkcjonowania firm sprzątających i szpitali wprowadzenie 12-miesięcznego vacatio legis dla ozusowania umów-zleceń jest absolutną koniecznością.

– W przeciwnym razie może dojść do tragicznego w skutkach rozwiązywania umów przez wykonawców, którzy nie będą w stanie realizować kontraktów. Ucierpią na tym wszyscy: firmy sprzątające, szpitale, budżet państwa, a w szczególności my sami, czyli pacjenci – mówi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.