OPZZ: Oskładkowanie umów-zleceń to podstawa do dalszych rozmów z rządem

0 0
OPZZ: Oskładkowanie umów-zleceń to podstawa do dalszych rozmów z rządem

- Coś się zaczęło dziać w systemie, ale to jeszcze jest za mało - mówi Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska o przyjętym we wtorek przez rząd projekcie oskładkowania tzw. zbiegów umów-zleceń do wysokości płacy minimalnej oraz oskładkowania wynagrodzeń członków rad nadzorczych.

- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od wielu lat apelowało do rządu, żeby były oskładkowane wszystkie dochody. Dopiero teraz zrobiono pierwszy krok w tej sprawie, choć oskładkowanie tylko do wysokości płacy minimalnej nas nie zadowala. Ale jest to już kamyczek w ogródku i podstawa do dalszych rozmów z rządem na ten temat. W tej chwili chodziło o to, żeby pracodawcy wyrazili zgodę przynajmniej na takie rozwiązanie - informuje Taranowska .

Czytaj też: Prawo do zasiłku i wyższe świadczenia dla zatrudnienionych na umowę zlecenie

Jak tłumaczy OPZZ zależy, by każdy pracujący uzbierał na swoją emeryturę. Zmiana zasad naliczania w 1999 r. spowodowała, że liczy się każda złotówka odłożona na emeryturę. Więc nawet oskładkowanie tych umów do wysokości płacy minimalnej to jakiś krok naprzód.

- Coś się zaczęło dziać w tym systemie. Ale podkreślam, że to jest jeszcze za mało. Potrzeba oskładkowania wszystkich dochodów. Wiemy, że bardzo trudno jest oskładkować umowy o dzieło, ponieważ dzieło może powstawać nawet przez kilka lat i mogą być trudności z wyliczeniem składki, ale trzeba próbować rozwiązać ten problem - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Ludzie, niech ktos w końcu powie panom związkowcom, ze umowy zlecenia byly i sa oskładkowane. Wyjatek stanowia studenci i Ci którzy sobie umowa zlecenie dorabiaja, mając inny tytuł do ubezpieczeń. Czy naprawde chcecie tym osobom "zrobić" dobrze dowalając im skladki do obciązeń podatkowych ?
  Jesli chodzi natomiast o umowy o dzieło - ten typ umowy nie nadaje sie na ubezpieczenia z uwagi na brak mozliwosci okresleniz okresu trwania ochrony ubezpieczeniowej . Jak ktos w zyciu łyknał troche z teorii z ubezpieczeń, to wie ze to jeden z elementów jakiegokolwiek ubezpieczenia. Tu mozna bardzo łatwo ukrócic temat naduzyc sprawdzajac poprostu czy dany przedmot umowy nadaje sie w ogole na dzieło. To akurat bardzo łatwo sprawdzic - musi być rezultat a nie staranne działanie.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.