OPZZ: Handel w niedzielę to temat zastępczy. Problemem są wynagrodzenia

0 0
OPZZ: Handel w niedzielę to temat zastępczy. Problemem są wynagrodzenia
Zdaniem związkowców OPZZ niedziela powinna być co do zasady dniem wolnym. (Fot.: Pixabay)

• Od kilku dni trwa dyskusja na temat nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych oraz zakazu handlu w dni ustawowo wolne od pracy.
• Zdaniem związkowców z OPZZ, problemem nie jest praca sama w sobie, ale niskie wynagrodzenia pracowników i zbyt długi czas pracy.

W niedzielę pracują kolejarze, piekarze, tramwajarze, kierowcy autobusów, lekarze i pielęgniarki, elektrownie, huty w ruchu ciągłym, piloci, pracownicy wodociągów, ratownicy medyczni, policjanci, obsługa hoteli, strażacy, nauczyciele, dziennikarze, ochroniarze, pracownicy muzeów, kin, teatrów, kelnerki, kucharze, pracownicy stacji benzynowych.

- W sklepach wielkoprzemysłowych są nie tylko sklepy, ale setki zakładów usługowych, więc wyraźnie widać, że problem handlu w niedzielę jest tu tematem zastępczym. Problemem nie jest praca sama w sobie, ale niskie wynagrodzenia pracowników i zbyt długi czas pracy - czytamy w komunikacie OPZZ.

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Pracujemy o ponad 500 godzin rocznie dłużej niż Holendrzy czy Niemcy, a zarazem nasze wynagrodzenia należą do najniższych w UE.

Czytaj też: "Wolnej niedzieli nie odpuścimy"

Zdaniem związkowców OPZZ niedziela powinna być dniem wolnym co do zasady a przypadki wykonywania obowiązków służbowych dobrowolne, dodatkowo płatne i regulowane przez zbiorowe układy pracy.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2013 roku wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spowodowałoby ubytek w budżecie na poziomie 1,5 miliarda złotych, a pracę mogłoby stracić nawet 70 tysięcy osób. Chociaż warto zauważyć, ze wartość sprzedaży nie zależy od godzin otwarcia sklepów tylko od zasobności społeczeństwa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.