Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymają wyższe świadczenia?

0 0
Opiekunowie niepełnosprawnych otrzymają wyższe świadczenia?
Rządowa ustawa podzieliła opiekunów na tych, którzy zajmują się niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi, spowodowała obniżenie świadczenia dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi, którzy ukończyli 18 lat. /Fot. Fotolia

• Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymują niższe świadczenia niż opiekunowie dzieci.
• W MRPiPS powstał zespół, który ma wypracować zmiany w tym zakresie.
• Wiceminister pracy Bartosz Marczuk zadeklarował chęć spotkania ze środowiskami opiekunów.

Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku są w systemie świadczeń różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości. W październiku 2014 r. zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny, orzekając, że uzależnienie świadczenia dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

O realizację wyroku TK, który dotyczył znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych (obowiązującej od początku 2013 r., pozbawiającej część opiekunów prawa do świadczeń pielęgnacyjnych), pytał w czwartek, 14 stycznia w Sejmie klub Nowoczesna.

Jak mówiła przedstawicielka wnioskodawców Kornelia Wróblewska, ustawa podzieliła opiekunów na tych, którzy zajmują się niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi, spowodowała obniżenie świadczenia dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi, którzy ukończyli 18 lat.

- Zdaniem rodziców nadal są to dzieci, bez względu na to czy mają lat 15, czy 30, a nawet 50. Większość z nich wymaga stałej opieki i wsparcia. W związku z tym koszty utrzymania wcale się nie zmieniają - mówiła Wróblewska.

Przekonywała, że po skończeniu przez dziecko 18. roku życia wcale nie mają więcej czasu, a koszty utrzymania dorosłej osoby niepełnosprawnej bardzo często są dużo wyższe niż koszty utrzymania dziecka niepełnosprawnego.

Pytała, czy minister rodziny zamierza wykonać wyrok TK i na jakim etapie są prace legislacyjne w tym zakresie. Zaznaczyła, że w poprzedniej kadencji Sejmu posłowie PiS byli w kontakcie w opiekunami osób niepełnosprawnych i apelowali o poprawę ich sytuacji.

- Mam nadzieję, że okażemy trochę więcej empatii i zrozumienia dla osób, które są w trudnej sytuacji, ponieważ każdy z nas nie zna dnia ani godziny i może się znaleźć w swoim życiu w takim momencie, kiedy będzie potrzebował dokładnie takiego wsparcia - dodała Wróblewska. Apelowała o pracę nad systemem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów ponad podziałami i z empatią.

Kryterium dochodowe może być stosowane

Wiceminister Marczuk przypomniał, że według TK kryterium dochodowe przy ustalaniu wsparcia dla opiekunów jest zasadne i może być przez rząd stosowane, bo umożliwia skierowanie odpowiedniej pomocy do osób w trudnej sytuacji materialnej. Dodał, że Trybunał uznał również, że preferencyjne traktowanie dzieci jest dopuszczalne, a ochrona praw nabytych - konieczna.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.