Odchodzący z Orlenu dostaną po 100 tys. zł odpraw

Łącznie 180 pracowników ma odejść z PKN Orlen w związku ze zmianą systemu czasu pracy z pięciobrygadowego na czterobrygadowy, obowiązującą w grupie płockiego koncernu od początku tego roku. Zdecydowana większość z nich odejdzie na wcześniejszą emeryturę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odchodzący z Orlenu dostaną po 100 tys. zł odpraw

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)

wnp.pl

12 sty 2015 15:12


Jeszcze w grudniu 2014 r. zarząd PKN Orlen zatwierdził dokument regulujący tryb i zasady odejść pracowników z pracy, w tym kwoty jakie z tego tytułu będą wypłacane osobom objętym procesem restrukturyzacji. - Do 23 stycznia br. pracownicy mają zadeklarować chęć skorzystania z przygotowanego programu dobrowolnych odejść, a na początku lutego planowane jest pierwsze rozwiązywanie stosunków pracy - powiedział nam Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen, który najbardziej protestował przeciwko nowemu systemowi czasu pracy w Orlenie.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu spółki, wszystko wskazuje na to, że z pracy odejdą przede wszystkim pracownicy, którzy już posiadają uprawnienia emerytalne. - Na produkcji zidentyfikowanych zostało 170 osób w wieku emerytalnym, wielu kolejnym do ich uzyskania brakuje już bardzo niewiele - wymienia Bogdan Żulewski.

Czytaj też: Rząd: 2,3 mld zł dla KW na zamknięcie 4 kopalni, odprawy i urlopy

Według niego, analizowane przez związkowców zainteresowanie przystąpieniem do PDO wskazuje, że jest ono na produkcji dość duże i prawdopodobnie uda się osiągnąć zakładaną przez zarząd liczbę 180 pracowników, którzy mieliby dobrowolnie odejść z pracy w koncernie. - Ostatecznie będziemy to wiedzieli pod koniec stycznia - mówi.

- Zgodnie z wynegocjowanym pakietem osłonowym dla tych pracowników, porozumienie dotyczące odpraw zakłada przeciętną kwotę powyżej 100 tys. zł dla odchodzącego pracownika, choć różnić się ona będzie w indywidualnych przypadkach w zależności od stażu pracy itp. - ujawnia wiceprzewodniczący MZZPRC. Oznaczałoby to dla PKN Orlen jednorazowy koszt rzędu ok. 20 mln zł.

Bogdan Żulewski spodziewa się, że zapewne należy się także liczyć z wewnętrznymi przesunięciami międzywydziałowymi części pozostałych pracowników. - Na każdym wydziale przewidziane jest zmniejszenie zatrudnienia o określoną liczbę pracowników, ale na pewnych wydziałach może się zgłosić za dużo, a na innych za mało chętnych - wyjaśnia.

A co jeśli dobrowolnie nie zgłosi się jednak wystarczająco dużo pracowników? - Wówczas zapewne będzie ich dobierał pracodawca - informuje nasz rozmówca.

Biorąc pod uwagę trzymiesięczne okresy wypowiedzenia przysługujące odchodzącym pracownikom, cały proces powinien się zakończyć z końcem czerwca 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.