Od ośmiu lat pracują 35 godzin tygodniowo. Teraz chcą to zmienić?

We Francji powołano specjalną komisję, która ma ocenić wpływ 35-godzinnego tygodnia pracy na kondycję ekonomiczną i społeczną kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Od ośmiu lat pracują 35 godzin tygodniowo. Teraz chcą to zmienić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 cze 2014 10:55


Do Francuzów przylgnęła już łatka ludzi, stroniących od pracy, co negatywnie wpływa na postrzeganie przez zagranicznych inwestorów Francji, jako atrakcyjnego miejsca do biznesu.

- Francuski pracownik zarabia dużo, a pracuje tylko trzy godziny. Jedną godzinę poświęca na jedzenie i przerwy, trzy na rozmowy i tylko trzy na pracę - miał powiedzieć Maurice Taylor, szef firmy Titan International, zapytany o możliwość budowy zakładu nad Sekwaną.

Jak czytamy w TheLocal.fr, Jérôme Dubus, szef francuskiego związku pracodawców Medef, uważa, że porzucenie 35-godzinnego tygodnia pracy jest tym, czego Francja najbardziej potrzebuje. Jego zdaniem krótki tydzień pracy odegrał kluczową rolę w zwiększeniu kosztów pracy we Francji i redukcji produktywności.

- Podczas gdy pracownicy kosztują niemieckich pracodawców 30 euro za godzinę, we Francji to 33 euro/h. Oznacza to, że w ciągu roku francuski pracownik jest w pracy średnio o 200 godzin krócej niż w sąsiednim kraju. W efekcie Francja produkuje coraz mniej, a jej deficyt handlowy sięga już 70 mld euro - mówi dla TheLocal.fr Dubus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.