Od myślenia jestem ja, a na twoje miejsce jest setka chętnych

0 0
Od myślenia jestem ja, a na twoje miejsce jest setka chętnych

- Nie każdy może być mobberem, za to każdy może być ofiarą – twierdzi Anna Makowska, prezes Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego we Wrocławiu. Szacuje się, że w całej Unii Europejskiej tych ofiar może być nawet 12 mln rocznie. Walka z mobbingiem jest obowiązkiem pracodawcy.

W Polsce ok. 10 proc. pracowników doświadcza mobbingu. Ten rozwija się stopniowo, a jego początki są niepozorne.

- Wśród pracowników dochodzi do nieporozumień czy sprzeczek, które same w sobie są czymś naturalnym. Problem pojawia się wtedy, gdy te konflikty nie są rozwiązywane lub są rozwiązywane nieumiejętnie, a przez to nieskutecznie - mówi Agnieszka Polska-Kamieńska, prezes Persona Global Polska. - Na tym etapie mobber, którym w większości przypadków jest przełożony, upatruje sobie ofiarę - dodaje.

I zamienia się w szakala - gdyby posiłkować się teorią amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga, który stworzył metodę dochodzenia do porozumienia bez przemocy (NVC - Nonviolent Communication), opartą na zachowaniach zwierząt.

- Mobbera najlepiej charakteryzuje styl szakala, który jest agresywny, dążący do dominacji i narzucenia swojego zdania. Co ważne, szakal rzadko krytykuje merytorycznie, za to często ucieka się do ataków personalnych. Krytykuje konkretną osobę, a nie to, co zrobiła - opisuje Agnieszka Polska-Kamieńska.

Dręczy i męczy

Zdaniem ekspertów najczęstszymi przejawami prześladowania w miejscu pracy są m.in. nadmierne kontrolowanie i krytykowanie postępowania danej osoby, poddawanie w wątpliwość jej zawodowych kompetencji, przeciążanie ofiary nadmiarem pracy lub niedawanie żadnych zadań i zarzucanie lenistwa czy też izolowanie jej od reszty załogi.

By osiągnąć swój cel dręczyciel stosuje różne metody.

- Często zastrasza utratą pracy mówiąc np. „jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, to na twoje miejsce jest setka chętnych", lub dąży do podporządkowania pracownika „Od myślenia jestem tutaj ja, ty masz wykonywać to, co ci mówię - podaje przykłady Agnieszka Polska-Kamieńska.

Dodaje również, że niekiedy prześladowca stosuje jeszcze bardziej przykre i naganne metody jak poniżanie i wyzywanie: „Przygłupie, nie masz oczu?!" lub „Nie wystarczy, że masz buzię jak lalunia, trzeba też mieć mózg i umieć z niego korzystać".

Pan mobber i pani mobberka

Kobiety wcielające się w role mobberek wykazują się większym wyrafinowaniem w dręczeniu swoich ofiar. Są przy tym bardziej złośliwe, zawzięte i mściwe.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Jeżeli mobber socjopata jest członkiem rządzącej partii to szkoda resztek zdrowia na dochodzenie nie/sprawiedliwości w sądach. Kruk krukowi ....... Patologia

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.