Od felczera do maklera. Reforma deregulacyjna nabiera tempa

0 0
Od felczera do maklera. Reforma deregulacyjna nabiera tempa

Jest już gotowa lista profesji, które obejmuje trzecia transza deregulacji. Jarosław Gowin chce otworzyć kolejnych 80 zawodów - informuje "Rzeczpospolita".

Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy. Łatwiej też będzie uzyskać uprawnienia konserwatora zabytków, muzealnika czy strażaka.

O niektóre stanowiska w służbie przeciwpożarowej, np.  rzeczoznawcy, będą się mogły starać osoby cywilne. Maklerom z kolei ma wystarczyć niekaralność i zdolność do czynności prawnych. Uwolniony ma też zostać zawód felczera, rusznikarza  i rzeczoznawcy ds. jakości artykułów rolno-spożywczych.

Przedstawiciele otwieranych zawodów są oburzeni. Dostępu do zawodu mają zamiar bronić m.in. rzecznicy patentowi. – Ten zawód wymaga szczególnej wiedzy, nie tylko prawniczej, ale i technicznej. To nowa dziedzina prawa i funkcjonowanie profesjonalnych pełnomocników jest jak najbardziej uzasadnione – mówi „Rz" Bartosz Bator, prawnik w biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Polska jest rekordzistą Europy pod względem ograniczania dostępu do zawodów. Lista profesji regulowanych ma aż 380 pozycji. Jarosław Gowin zaplanował deregulację 239 z nich. Po otwarciu zawodów kilkadziesiąt tysięcy Polaków będzie miało większe szanse na zdobycie pracy - podaje "Rz".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.