Od 2016 r. praca dla pielęgniarek i lekarzy w UE bez nostryfikacji

Od 2016 r w Unii Europejskiej zacznie funkcjonować Europejska Legitymacja Zawodowa. Dokument, który ma ułatwić automatyczne uznawanie kwalifikacji bez konieczności nostryfikacji dyplomu czy składania obszernej dokumentacji przed urzędem kraju, w którym chcielibyśmy pracować.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Od 2016 r. praca dla pielęgniarek i lekarzy w UE bez nostryfikacji

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

16 maj 2014 17:45


Na początek Komisja Europejska wytypowała siedem grup zawodowych, które mogłyby się o taki dokument ubiegać.

Legitymacja ma być systemem elektronicznym, dzięki któremu Unia chce zwiększyć mobilność specjalistów i ograniczyć formalności. Będą się mogli ubiegać o nią: lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, fizykoterapeuci, inżynierowie, przewodnicy górscy oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Grzegorz Dobrowolski z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości mówi, że to bardzo interesująca propozycja. Dla wielu młodych Polaków posiadających kwalifikacje oznaczałoby to uzyskanie lepszej pracy, zgodnej z kwalifikacjami.

Jak zauważa, działania unijne idą w odwrotnym kierunku niż w Polsce - gdzie ustawa deregulacyjna pozwala wykonywać zawód pośrednika, bez wymaganych dotychczas kwalifikacji. Unia, takiego minimum, jak widać - wymaga.

Marcin Drogomirecki z portalu nieruchomoscidomy.pl, mówi, że liczba pośredników po wprowadzeniu nowego prawa się zwiększyła - powstało wiele nowych biur pośrednictwa, założonych w wielu przypadkach przez osoby, które pracowały dotychczas w biurach nieruchomości w charakterze asystentów. Teraz nie muszą zdawać państwowego egzaminu.

Jak jednocześnie zauważa, Europejska Legitymacja Zawodowa to dobry krok do przekonania klientów, że pośrednik nieruchomości to profesjonalista.

Obecnie Komisja Europejska prowadzi konsultacje dotyczące zasad wprowadzenia nowych rozwiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.