Obniżenie wieku emerytalnego. Rząd przystępuje do działania

Komitet Stały Rady Ministrów rekomenduje rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - poinformował Marcin Zieleniecki wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Dodał, że resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego. Rząd przystępuje do działania

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

30 cze 2016 17:50


Jak poinformował w czwartek (30 czerwca) Zieleniecki, swoją uwagę podczas komitetu zgłosił resort finansów, który chce powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.

- Zdecyduje Rada Ministrów, prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu - powiedział Zieleniecki. - Tak jak już wielokrotnie wcześniej zapowiadałem, opinia co do projektu prezydenckiego jest pozytywna, członkowie Komitetu zgodzili się z moim uzasadnieniem. Jedyną uwagę wniósł resort finansów - dodał.

W założeniach do budżetu na 2017 r. minister finansów Paweł Szałamacha zapisał propozycję, by wcześniejsza emerytura - którą przewiduje projekt prezydenta Andrzeja Dudy i nad którym pracuje Sejm - była powiązana ze stażem pracy. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 r. podwyżki płac.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.