RynekSeniora.pl

Obniżenie wieku emerytalnego razem z ograniczeniami w dorabianiu?

0 0
Obniżenie wieku emerytalnego razem z ograniczeniami w dorabianiu?
Według Sądu Najwyższego obniżenie wieku emerytalnego powinno się wiązać z ograniczeniami w dorabianiu do emerytury. Fot. Jörg Schreier/Flickr.com (CC BY 2.0)

Sąd Najwyższy zgłosił postulat do prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. By pogodzić polityczną potrzebę wypełnienia obietnicy wyborczej z prawidłowym funkcjonowaniem systemu, rekomenduje wprowadzenie ograniczeń w dorabianiu do świadczenia.

Obecnie trwają konsultacje prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który przewiduje wcześniejsze przechodzenie na emeryturę - 60 lat kobiety, 65 mężczyźni. Swoją opinię w tym zakresie przedstawił Sąd Najwyższy.

Zdaniem SN przyjęcie nowych przepisów może być kłopotliwe dla wydolności systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego prezydencki projekt wymaga dodatkowych zabezpieczeń. SN argumentuje ponadto, że celem emerytury jest zastąpienie zarobku, a nie jego uzupełnienie. Treścią ryzyka emerytalnego jest niezdolność do pracy ze względu na wiek, a nie na wiek sam w sobie. Ten ostatni stanowi jedynie warunek dopuszczenia kogoś do pobierania świadczenia.

Dlatego według Sądu Najwyższego wobec osób, które przejdą na emeryturę na podstawie prezydenckiego projektu, należałoby zastosować ograniczenia w dorabianiu.

Więcej tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.