Obniżenie wieku emerytalnego: Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października 2017 r.?

0 0
Obniżenie wieku emerytalnego: Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października 2017 r.?
Rząd opowiada się za przyjęciem ustawy obniżającej wiek emerytalny jeszcze w tym roku - powiedział rzecznik (Rafał Bochenek, fot.premier.gov.pl/P. Tracz)

• Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Według niego rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 r.

"Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - powiedział na briefingu w Sejmie rzecznik rządu.

"W stanowisku rządu znalazł się dodatkowo zapis, sugestia czy zalecenie, aby najwcześniejszym terminem obowiązywania tej nowej ustawy był termin 1 października 2017 r." - podkreślił Bochenek. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.

Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku.

Pytany, co z propozycją powiązania obniżonego wieku ze stażem pracy, rzecznik rządu mówił, że "owszem, takie argumenty pojawiały się w debacie publicznej, aczkolwiek nie znalazły odzwierciedlenia w treści stanowiska, które dzisiaj zostało przyjęte na posiedzeniu Rady Ministrów".

"Rada Ministrów obradowała w pełnym składzie. Nie widziałem głosu sprzeciwu" - dodał Bochenek.

Dopytywany, czy budżet będzie stać na nowe rozwiązania, odpowiedział: "Tak, oczywiście. Rząd pani premier Beaty Szydło jest gabinetem odpowiedzialnym, w związku z tym przeprowadzenie także tej reformy, do której zobowiązaliśmy się przed Polakami, będzie zagwarantowane".

Czytaj też: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

"Będą na to finanse, są na to pieniądze. Robimy wszystko, aby m.in. uszczelnić system podatkowy, ściąganie podatku VAT" - powiedział. Według niego uszczelnianie przynosi pierwsze efekty już w tym roku. "Mamy pewne nadwykonanie, jeśli chodzi o ściąganie i pobór podatków, m.in. podatku VAT, na poziomie 4 mld zł. Myślę, że to będzie się zwiększało" - podkreślił.

Bochenek zaznaczył, że obniżenie wieku emerytalnego jest reformą bardzo społecznie oczekiwaną. "Na pewno ją zrealizujemy, wbrew temu, co bardzo często podkreśla opozycja, że wycofujemy się z jakichkolwiek swoich zobowiązań. Nie, one wszystkie będą systematycznie realizowane w trakcie całej kadencji rządu pani premier Beaty Szydło" - mówił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (6)

 • Powinno się iść na emeryturę po przepracowaniu lat 35/40 a nie jak do tej pory kto bliżej koryta temu wolno wypracowane pieniądze w ZUS-ie. Lata pracy mówią same za siebie i wiek wtedy nie potrzebny bo 35/40 lat przyszłe pokolenia nigdy nie wypracują. Ale po co niech starzy zdechną i nie wezmą ani grosza to zostanie dla tych co przy korycie. Powodzenia bo w kochanej Polsce robota do śmierci i ani chwili odpoczynku.
 • Jak zwykle obiecanki a co do czego figa .Ja juz w nic nie wierze .Na emeryture ide po staremu.Łaski mi nie robia ,ale wiecej zadnego glosu nie dostana.Kadencja szybko im minie .I kto na PIS bedzie glosował jak nas tak oszukali?????????????????
 • ja już w nic nie wierzę ,jak PiS obejmował rządy to byłam optymistycznie nastawiona, ale teraz jak słyszę to uważam, że Pan Kaczyński powinien trochę się wstydzić bo tak samo obsadzacie swoimi stanowiska czy wszyscy mają kompetencje , wykształcenie , czy dobre powiązanie z PiS. Czekam może się doczekam na tą emeryturę czy po staremu , czy po nowemu to już mi wszystko jedno. Mam 42 lata pracy, wyższe wykształcenie i chętnie ustąpię swoje miejsce pracy dla młodego pokolenia.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.